Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.3-443-302/04
z 9 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.3-443-302/04
Data
2004.12.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
grunty
przeniesienie prawa użytkowania wieczystego
zbycie praw


Pytanie podatnika
1. Czy czynność zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu przez podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
2. Jeśli tak, to jaka kwota stanowi podstawę do naliczenia podatku VAT?
3. Według jakiej stawki należy opodatkować w/w zamianę?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 5 listopada 2004r.(wpływ do tut. organu 9 listopada 2004r.) wyjaśniam, co następuje.

Z treści pisma wynika, iż PHU “...” Sp. z o.o. w dniu 12 października 2004r. dokonała transakcji zamiany prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz nieruchomości ze Spółką Akcyjną “...”. W przedmiotowej sprawie kontrahenci zawarli w dniu 17 stycznia 2001r. umowę przedwstępną w formie aktu notarialnego. Następnie w 2002r. na gruncie należącym do Spółki z o.o. “...” dokonano rozbiórki znajdujących się tam budynków i budowli.

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości:

  1. czy czynność zbycia prawa wieczystego użytkowania gruntu przez PHU “...” podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?
  2. jeśli tak, to czy kwota ustalona przy sporządzaniu umowy przedwstępnej dnia 17 stycznia 2001r. i powtórzona w umowie zamiany w dniu 12 października 2004r. jest kwotą netto czy brutto, innymi słowy jaka kwota stanowi podstawę do naliczenia podatku VAT?
  3. według jakiej stawki należy opodatkować w/w zamianę ?

Zdaniem Spółki przedmiotowa transakcja zamiany jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Tut. Organ podatkowy wyjaśnia, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Za dostawę towarów zgodnie z art. 7 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym jak wskazano powyżej musi mieć ona charakter odpłatny.

Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej – art. 8 ust. 1 pkt 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Ponieważ prawo użytkowania wieczystego gruntu jest niewątpliwie wartością materialną i prawną, przy czym nie stanowi dostawy towarów, stwierdzić należy iż czynność ta stanowi świadczenie usług w rozumieniu w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. W przypadku więc umowy zamiany praw użytkowania wieczystego gruntów w formie aktu notarialnego mamy do czynienia ze świadczeniem usług, gdyż ten rodzaj transakcji stanowi przeniesienie przez Podatnika praw do wartości niematerialnych i prawnych bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wg stawki podatku VAT w wysokości 22%.

Organ podatkowy nie zgadza się tym samym ze stanowiskiem Spółki, że w/w transakcja zwolniona jest od podatku od towarów i usług.

Zarówno bowiem z treści aktu notarialnego z dnia 12 października 2004r. (§ 1 tego aktu) jak i z treści pisma Spółki wynika, że zamiana prawa wieczystego użytkowania gruntów nastąpiła po rozbiórce i likwidacji budynków i budowli znajdujących się na gruncie Spółki “...”. Zatem w momencie dokonywania transakcji zamiany był to tylko utwardzony plac. Z tego też względu nie można uznać, iż w sprawie zamiany prawa wieczystego użytkowania gruntu dokonywanej przez Spółkę “...” mamy do czynienia z dostawą towarów używanych , a tym samym z regulacją zwartą w § 8 pkt 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz.970 ze zm.), zgodnie z którym zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego jego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką podatku w wysokości 0%.

Odpowiadając na zapytanie Spółki dotyczące określenia podstawy opodatkowania, tut. organ podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 29 ust. 1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem natomiast jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Zatem w przedmiotowej sprawie, należy uznać, iż kwotą należną, stanowiącą wartość brutto, jest określona przez Spółkę cena, którą nabywca zobowiązany jest uregulować w formie określonej przez strony na umowie.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 5 listopada 2004r. i przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązujące w dniu jego datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj