Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2-443/114/04
z 24 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/114/04
Data
2004.11.24



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
faktura VAT
fakturowanie
materiały budowlane
stawki podatku


Pytanie podatnika
Na podstawie art. 14 Ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa, zwracamy się z zapytaniem, czy jako producent materiałów budowlanych, w tym betonu towarowego, w fakturze dokumentującej wykonanie robót budowlanych można zafakturować łącznie robociznę, materiały wyprodukowane przez nas razem z kosztem ich dostarczenia (a w przypadku betonu-również pompowania) stosując stawkę 7 %, w sytuacji gdy do ich wykonania wykorzystamy materiał (beton towarowy) opodatkowany wg stawki 22 %, a robota wykonywana jest w obiekcie budownictwa mieszkaniowego, co powoduje, że w stosunku do wykonywanych robót można zastosować stawkę obniżoną 7%.
Dodatkowo informujemy, że jesteśmy jednostką produkcyjną, ale w przedmiocie działalności Spółki mamy również budownictwo (PKD 45).


W odpowiedzi na pismo z dnia 25.10.2004 r. (data wpływu do tut Urzędu 26.10.2004 r.) Naczelnik Lubelskiego Urzędu Skarbowego na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późno zm.) uprzejmie informuje:

Przepisy przejściowe i końcowe ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) regulują w art. 146 wysokość stawek podatku VAT na niektóre czynności podlegające opodatkowaniu obowiązujących w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. Wart. 146 ust 1 pkt. 2 lit a wymienione zostały czynności z zakresu budownictwa mieszkaniowego opodatkowane do 31 grudnia 2007 r. stawką podatku 7%. Należą do nich:
roboty budowlano-montażowe oraz remonty i roboty konserwacyjne związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą.

W myśl art. 146 ust 2 w/w ustawy o podatku od towarów i usług przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o której mowa w ust 1 pkt.2 lita, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego

Zgodnie zestatystycznymi zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) w zależności od tego kto: producent, firma usługowa, czy handlowa dokonuje montażu artykułów branży budowlanej,tak klasyfikowana jest wykonywana przez niego czynność, a w konsekwencji taka będzie dla tej czynności odpowiednia stawka VAT.

Oznacza to, że jeśli producent montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jego czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dany wyrób. Z kolei, jeśli firma usługowa (budowlana) montuje lub instaluje dany wyrób budowlany, jej czynność klasyfikowana jest w grupowaniu obejmującym dane usługi budowlane.

Zgodnie z brzmieniem wymienionych przepisów uznać należy, iż całość transakcji polegającej na dostawie obiektu budownictwa mieszkaniowego, jego części, czy też wykonywanie robót związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą podlegać będzie opodatkowaniu obniżoną 7% stawką podatku VAT pod warunkiem, że dotyczyć będzie obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w w/w art.2 pkt. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, w pozostałym zakresie 22%.

Zastosowanie prawidłowej stawki podatku wymaga ustalenia czy podatnik dokonuje dostawy towarów czy też świadczy usługi.
Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art.7 ust.1 ustawy o VAT). Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osób fizycznych, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w/w ustawy o VAT.

Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane wg zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach. Zaś w przypadku jakichkolwiek trudności w ustaleniu właściwego grupowania, można się zwrócić do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29,93-176 Łódź).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj