Interpretacja Lubuskiego Urzędu Skarbowego
I-2/443-199/04/SS
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/443-199/04/SS
Data
2004.12.28



Autor
Lubuski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek naliczony
spółki
upadłość
zwrot bezpośredni


Pytanie podatnika
Czy podatnik -Spółka w upadłości- ma prawo do zwrotu na rachunek bankowy kwoty podatku naliczonego z faktur zakupu, przy braku sprzedaży?


Spółka zwróciła się pismem z dnia 20.12.2004r. (data wpływu 21.12.2004) do Naczelnika Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze o udzielenie pisemnej informacji w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535)

Zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, z dniem 11.06.2002r. postanowieniem Sądu Rejonowego Wydział V Gospodarczy w Zielonej Górze ogłoszona została upadłość Spółki. Syndyk Masy Upadłości dokonał częściowej sprzedaży majątku Spółki. W ostatnim czasie, tj. kilku miesięcy, nie występuje sprzedaż majątku, a w ślad za tym podatek należny, natomiast wysokość podatku naliczonego z faktur zakupu sięga kwoty 2.956 zł. W dniu 30.11.2004r. Sąd Rejonowy w Zielonej Górze Wydział Gospodarczy umorzył postępowanie upadłościowe Spółki.

W związku z powyższym Spółka skierowała następujące pytanie:Czy w myśl przepisów ustawy o podatku od towarów i usług może mieć zastosowanie przepis art. 86 i 87, tj. czy podatnik ma prawo do zwrotu na rachunek bankowy kwoty podatku naliczonego z faktur zakupu przy braku sprzedaży?

Działając w oparciu o art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. 1997 nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Lubuskiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze wyjaśnia:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl art. 87 ust. 1 cyt. ustawy, w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2 jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy. Zgodnie natomiast z art. 87 ust. 2, z zastrzeżeniem ust. 3, zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Jeżeli zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia, naczelnik urzędu skarbowego może przedłużyć ten termin do czasu zakończenia postępowania wyjaśniającego. Jeżeli przeprowadzone postępowanie wykaże zasadność zwrotu, o którym mowa w zdaniu poprzednim, urząd skarbowy wypłaca podatnikowi należną kwotę wraz z odsetkami w wysokości odpowiadającej opłacie prolongacyjnej stosowanej w przypadku odroczenia płatności podatku lub jego rozłożenia na raty.

Jak wynika z powyższych przepisów podatnik nie ma prawa do zwrotu na rachunek bankowy kwoty podatku naliczonego z faktur zakupu przy braku sprzedaży. W sytuacji takiej nie występuje bowiem różnica podatku lecz jedynie podatek naliczony. Wynika to również z brzmienia art. 86 ust. 19 ustawy o VAT - jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 10, 11, 12, 16 lub 18, podatnik nie wykonał czynności opodatkowanych, kwotę podatku naliczonego za ten okres przenosi się do rozliczenia na następny okres rozliczeniowy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj