Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
IV/443/6/I/04/BM
z 10 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IV/443/6/I/04/BM
Data
2005.01.10



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
podatek od towarów i usług
rekompensaty
wyrok Trybunału Konstytycyjnego
zakład pracy chronionej


Pytanie podatnika
Jak skorygować rozliczenie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące za lata 2000-2003 w związku z zakwestionowanymi przepisami ustawy z dnia 20 listopada 1999r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, której niezgodność z konstytucją orzeczona została wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 24.11.2004r.(złożone w urzędzie 25.11.2004r.) w przedmiocie podatku od towarów i usług Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze informuje, iż na dzień dzisiejszy brak jest obowiązującej ustawy dotyczącej rekompensaty utraconych korzyści w związku z zakwestionowanymi przepisami przez Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 25 czerwca 2002r., sygn. Akt K 45/01. Z odpowiedzi podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z dnia 31 sierpnia 2004r. na interpelację poselską nr 7986 (www.sejm.pl) wynika, że trwają prace nad opracowanym przez Ministerstwo Finansów projektem ustawy o trybie i zasadach realizacji uprawnień zakładów pracy chronionej i zakładów aktywności zawodowej do otrzymania rekompensaty w podatku od towarów i usług oraz do odliczeń od podatków dochodowych.

Projekt w/w ustawy został skierowany do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu przygotowania programu pomocowego i stworzenia rozwiązań zapewniających zachowanie zgodności wykonania w/w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z przepisami Unii europejskiej.

W związku z powyższym nadal aktualne jest pismo Ministra Finansów z dnia 2 września 2002r. nr PP1-811/804/2002/1064 informujące, że w przypadku rekompensaty utraconych korzyści na skutek wprowadzenia w życie przepisu art. 1 pkt 8 w związku z art. 3 ustawy z dnia 20 listopada 1999 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 95, poz. 1100), nie będą miały zastosowania przepisy ustawy Ordynacja podatkowa dot. stwierdzenia nadpłaty. Natomiast wnioski o ewentualną rekompensatę utraconych korzyści będą mogły być rozpatrywane w odrębnych, indywidualnych postępowania, dopiero po uchwaleniu stosownej ustawy.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez Stronę zapytania i w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnych tylko w przypadku przedstawienia przez Stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj