Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
US-I/443-158/04
z 19 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/443-158/04
Data
2004.11.19



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku --> Deklaracje --> Deklaracje podatkowe


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
samochód ciężarowy


Pytanie podatnika
W sprawie prawidłowości rozliczenia deklaracji VAT-7 i VAT-UE.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi pismo z dnia 18.10.2004r. (wpływ do US 19.10.2004r.) dotyczące przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia jak następuje.

W złożonym piśmie przedstawiła Pani następujący stan faktyczny.

Posiada Pani „NIP europejski” i w ramach prowadzonej działalności dokonuje nabyć wewnątrzwspólnotowych samochodów ciężarowych. Towar ten nabywa Pani od osób prowadzących działalność gospodarczą posiadających „NIP europejski” bądź innych będących podatnikami VATu, ale posiadających tylko „Steuer-Nummer” (numer podatkowy). Prosi Pani o potwierdzenie czy postępuje prawidłowo wykazując wartość nabycia tych samochodów w poz. nr 30 deklaracji VAT-7, a podatek należny w poz. 31 oraz wpisując nr „Steuer” danej firmy w deklaracji VAT-UE w pozycji „Nr identyfikacyjny VAT kontrahenta”.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza prawidłowość powyższych metod rozliczeń.

Art. 9 ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z 5 kwietnia 2004r.) określa definicję nabycia wewnątrzwspólnotowego, i tak:

„ust. 1. Przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

ust. 2. Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że:

    1) nabywcą towarów jest:
    a) podatnik, o którym mowa w art. 15, lub podatnik podatku od wartości dodanej, a nabywane towary mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika
    b) osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w lit. a
    - z zastrzeżeniem art. 10;
    2) dokonujący dostawy towarów jest podatnikiem, o którym mowa w pkt 1 lit. a. ust. 3.Przepis ust. 1 stosuje się również w przypadku, gdy:
    a) nabywcą jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 1,
    b) dokonującym dostawy towarów jest podmiot inny niż wymieniony w ust. 2 pkt 2
    - jeżeli przedmiotem nabycia są nowe środki transportu”.

Jak wynika z powyższego nabywanie od zagranicznych podatników podatku od wartości dodanej (z terenu Wspólnoty) używanych samochodów wykorzystywanych przez Panią w prowadzonej działalności gospodarczej (w charakterze środka trwałego czy tez towaru handlowego) stanowi nabycie wewnątrzwspólnotowe bez względu na to czy sprzedawca poda numer ewidencyjny „europejski” czy też numer „podatkowy” nadawany przez dane państwo dla celów obrotu krajowego. Istotne jest aby sprzedawca podał numer indentyfikacyjny nadany przez właściwe dla niego państwo członkowskie.

Obowiązek składania miesięcznych deklaracji VAT-7 wynika w Pani przypadku z zapisu art. 99 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Objaśnienia odnośnie wypełniania tego dokumentu znalazły się w załączniku nr 3 do rozporządzenia Ministra Finansów z 23 kwietnia 2004r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 89, poz. 852 ze zm.). W objaśnieniach tych podano następujące instrukcje dotyczące interesujących Panią pozycji deklaracji:

„- w poz. 30 wykazuje się wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obliczoną zgodnie z art. 31 ustawy. Suma kwot wykazanych w okresie jednego kwartału będzie porównywana z wartością wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów wykazaną w informacji podsumowującej. W pozycji tej należy również wykazać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 138 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy (dane te wykazuje ostatni w kolejności podatnik rozliczający się w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej wg procedury uproszczonej). Również w tej pozycji uwzględnia się wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o którym mowa w art. 136 ustawy (dane dotyczące wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, które zostało uznane za opodatkowane na terytorium kraju na podstawie zastosowania w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej procedury uproszczonej, podaje drugi w kolejności podatnik rozliczający się w tej transakcji wg procedury uproszczonej);

- w poz. 31 wykazuje się łączną wartość podatku należnego od wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, obliczoną wg obowiązujących stawek, z wyłączeniem transakcji, o których mowa w art. 136 ustawy”.

Obowiązek składania kwartalnych informacji podsumowujących w zakresie dokonanych nabyć i dostaw wewnatrzwspólnotowych nakłada na podatników art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, natomiast ust. 3 tego artykułu wskazuje jakie dane winna zawierać przedmiotowa informacja – jest to m.in. „właściwy i ważny numer identyfikacyjny kontrahenta nadany mu w państwie członkowskim, z którego dokonywane jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów lub do którego jest dokonywana wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów”. Podobna wskazówka znajduje się w objaśnieniach stanowiących integralną część druku VAT-UE (informacja podsumowująca o dokonanych wewnątrzwspólnotowych dostawach/nabyciach towarów).

Zgodnie z powyższym deklaracje VAT-7 i VAT-UE w zakresie objętym niniejszą informacją sporządza Pani prawidłowo.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj