Interpretacja Urzędu Skarbowego w Grudziądzu
US-I/443-153/04
z 8 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-I/443-153/04
Data
2004.11.08



Autor
Urząd Skarbowy w Grudziądzu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumenty
eksport towarów
potwierdzenie
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Dotyczy dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Strona pyta, czy wymieniony powyżej dokument stanowi podstawę do zastosowania obniżonej stawki VAT.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grudziądzu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137 z 1997 r., poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi pismo z dnia 6.10.2004r. (wpływ do Urzędu 8.10.2004r.) dotyczące przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia jak następuje.

W przedmiotowym piśmie przedstawiony został stan faktyczny oraz stanowisko strony w sprawie:

P.P.H.U. „...” SJ jest m. in. dostawcą swoich produktów do krajów poza Unią Europejską. W dn. 10.08.2004r. dokonano dostawy towarów do firmy ... udokumentowanej fakturą nr 186/04 z dn. 10.08.2004r. W Urzędzie Celnym w ... wystawiono dokument SAD – kserokopie wymienionych dokumentów przedstawione zostały w załączeniu do zapytania.

Na potwierdzenie, że wspomniane wyżej produkty dotarły do kontrahenta zagranicznego, tj. do Serbii strona posiada dokument o nazwie KARNET TIR, który zawiera pieczęć Urzędu Celnego w ... - kserokopie dokumentów wywozu w załączeniu.

Strona powołuje treść art. 41 pkt 4 oraz pkt 6 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, uzasadniając że przy eksporcie towarów stawka podatku wynosi 0 %, a warunkiem zastosowania obniżonej stawki jest posiadanie przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty.

Przedstawiona w złożonym piśmie wątpliwość dotyczy dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. Strona pyta, czy wymieniony powyżej dokument stanowi podstawę do zastosowania obniżonej stawki VAT.

Zdaniem pytającego przysługuje prawo do zastosowania stawki 0 % na podstawie załączonych dokumentów stosownie do powołanych przepisów, gdyż ustawa nie precyzuje jaki dokument powinien potwierdzić wywóz towaru za granicę.

W kwestii poruszanego problemu Naczelnik tutejszego Urzędu informuje, jak następuje.

Eksportem towarów w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy z dn. 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2004r. nr 54, poz. 535) jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust 1 pkt 1-4 ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest:

  1. przez dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Urzędem celnym wyjścia dokonującym potwierdzenia wywozu towaru, niezbędnego dla zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0 % jest, co do zasady urząd celny, przez który towary będące przedmiotem eksportu, są faktycznie wywożone poza obszar Wspólnoty. W takim przypadku dokumentem potwierdzającym eksport towarów będzie potwierdzona przez graniczny urząd celny Wspólnoty karta nr 3 dokumentu SAD. Jednakże w sytuacji, gdy zastosowane procedury celne nie przewidują możliwości posiadania przez podatnika potwierdzenia wywozu przez graniczny urząd celny Wspólnoty, wówczas należy uwzględniać inne dokumenty lub informacje, które by taki wywóz potwierdzały.

Wobec powyższego Naczelnik tut. Urzędu podziela opinię strony w kwestii poruszanego problemu. Zdaniem organu podatkowego w opisanej sytuacji, jeżeli nie ma możliwości posiadania przez stronę potwierdzenia wywozu przez graniczny urząd celny Wspólnoty, wystarczającym dokumentem dla zastosowania regulacji preferencyjnych może być przedstawiony w załączeniu dokument KARNET TIR, który zawiera pieczęć Urzędu Celnego w ...

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj