Interpretacja Izby Skarbowej w Rzeszowie
IS.II/2-443/275/04
z 31 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IS.II/2-443/275/04
Data
2005.01.31



Autor
Izba Skarbowa w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
internet
kasa rejestrująca
prowadzenie ewidencji
zwrot wydatków na zakup kasy rejestrującej


Pytanie podatnika
Jednostka wykonuje usługi dostępu do internetu, przy czym udział obrotów ze sprzedaży tych usług w obrotach ogółem na rzecz osób fizycznych w roku 2003 był większy niż 70 %. Czy może zrezygnować z prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kasy rejestrującej, która była „dobrowolnie” zainstalowana w 2002 r.?


Dyrektor Izby Skarbowej w Rzeszowie, dokonując weryfikacji w trybie art. 14b ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym przed 1.01.2005 r., informacji udzielonej podatnikowi przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie z dnia 22.07.2004 r. (znak: II.US.II/443/78/2004) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

Podatnik zwrócił się z wnioskiem o udzielenie odpowiedzi dotyczącej możliwości stosowania zwolnień z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących, na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących. Jednostka wskazała w piśmie, iż wykonuje usługi dostępu do internetu (symbol PKWiU 64.2), przy czym udział obrotów ze sprzedaży tych usług w obrotach ogółem na rzecz osób fizycznych w roku 2003 był większy niż 70 %. Podatnik złożył zapytanie, odnośnie możliwości rezygnacji z prowadzenia ewidencji sprzedaży na rzecz osób fizycznych przy zastosowaniu kasy rejestrującej, która była „dobrowolnie” zainstalowana w 2002 r.

Zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23.12.2002 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz. U. Nr 234, poz. 1971), do 31.12.2004 r. zwolnieniem z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących objęci byli podatnicy sprzedający towary lub usługi wymienione w poz. 1 - 46 załącznika nr 1 do rozporządzenia, jeżeli w poprzednim roku podatkowym udział obrotów ze sprzedaży tych towarów lub usług w obrotach ogółem podatnika z tyt. działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 8.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) był większy niż 70 %.

Z treści pisma wynika, że spółka świadczy usługi dostępu do internetu, a więc usługi zakwalifikowane jako telekomunikacyjne (symbol PKWiU 64.2). Stwierdzić należy, iż zostały one wymienione w poz. 17 załącznika nr 1 do ww. rozporządzenia, będącego wykazem czynności zwolnionych z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kas rejestrujących. Skoro więc usługi te stanowiły w 2003 r. ponad 70 % sprzedaży (świadczonych usług) na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działaności gospodarczej, jednostka posiadała status podatnika zwolnionego do dnia 31.12.2004 r. z obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Zgodnie z § 3 ust. 2 rozporządzenia, zwolnienie mogło tracić moc po upływie dwóch miesięcy, licząc od końca pierwszego półrocza danego roku, w którym obowiązywało zwolnienie, o ile w okresie tego półrocza udział obrotów ze sprzedaży towarów i usług zwolnionych z ewidencjonowania wymienionych w poz. 1 - 46 załącznika nr 1 do rozporządzenia, w obrotach ogółem z tyt. działalności wymienionej w art. 29 ust. 1 ustawy był równy lub niższy niż 70 %.

Dodatkowo wskazać jednak należy, iż podatnik, który skorzystał z możliwości odliczenia kwot wydatkowanych na zakup kasy rejestrującej, zgodnie z art. 29 ust. 2b ustawy z dnia 8.01.1993 o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, a następnie zaprzestał używania kasy rejestrującej w okresie trzech lat od dnia rozpoczęcia ewidencjonowania – jest zobowiązany do zwrotu odliczonych lub zwróconych kwot, zgodnie z § 9 ust. 3 pkt 1 wskazanego wcześniej rozporządzenia.

Niniejszej odpowiedzi udzielono na podstawie przepisów obowiązujących w dniu wpływu wniosku podatnika do Drugiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj