Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.3-443-215/04
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.3-443-215/04
Data
2004.11.04



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dotacja
usługi rozrywkowe


Pytanie podatnika
W sprawie opodatkowania podatkiem VAT czynności dotyczących:
- refundacji płac osoby niepełnosprawnej otrzymanej z MOPS lub Urzędu Pracy,
- refundacji kosztów przygotowania premiery na ogólnopolski konkurs na wystawienie sztuki współczesnej,
- otrzymania nagrody festiwalowej,
- sprzedaży ryczałtem przedstawienia biorącego udział w festiwalu (bilety wstępu rozprowadza organizator),
- odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego przez byłego pracownika Teatru.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) odpowiadając na pismo Podatnika z dnia 29 lipca 2004 r. (wpływ do tut. Urzędu w dniu 4 sierpnia 2004 r.) uzupełnione pismem z dnia 30 września 2004 r. o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśniam co następuje.

Z treści zapytania wynika, że w związku z wejściem w życie z dniem 1 maja br. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) Podatnik ma wątpliwości w zakresie opodatkowania niżej wymienionych czynności:

  • refundacji płac osoby niepełnosprawnej otrzymanej z MOPS lub Urzędu Pracy,
  • refundacji kosztów przygotowania premiery na ogólnopolski konkurs na wystawienie sztuki współczesnej,
  • otrzymania nagrody festiwalowej ,
  • sprzedaży ryczałtem przedstawienia biorącego udział w festiwalu (bilety wstępu rozprowadza organizator),
  • odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego przez byłego pracownika Teatru.

W związku powyższym wyjaśniam, że zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług obejmuje wszelkie dostawy towarów i świadczenia usług za wynagrodzeniem, niezależnie od tego na jakim etapie obrotu są realizowane, tzn. czy mają charakter zaopatrzeniowy, inwestycyjny czy też konsumpcyjny.

W przypadku dostawy towarów i świadczenia usług podlegają one opodatkowaniu podatkiem VAT, gdy spełnione są dodatkowo następujące warunki:

  • wykonywane są za wynagrodzeniem
  • wykonywane są na terytorium kraju
  • wykonywane są przez podatnika występującego w takim charakterze.

Konieczny jest zatem bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług, a otrzymanym wynagrodzeniem, które musi być wyrażone w pieniądzu.

Zgodnie zaś z art. 29 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem zaś jest kwota należna z tytułu sprzedaży, obejmująca całość świadczenia należnego od nabywcy, pomniejszona o kwotę należnego podatku, a także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług.

Z powyższych regulacji wynika, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają również dotacje lub inne dopłaty otrzymane od innego podmiotu (może to być również organ publiczny) w celu dofinansowania konkretnej dostawy towarów lub świadczonej usługi, które są bezpośrednio związane z tą dostawą lub usługą i mogą wpływać na ich cenę.

A zatem wszelkiego rodzaju dotacje i dofinansowania (w tym również refundacje kosztów świadczenia usług) są opodatkowane wówczas gdy stanowią dopłatę do ceny towaru bądź usługi np. biletu, w wyniku której to dopłaty cena tego biletu jest niższa.

Nie podlegają zaś opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wszelkiego rodzaju dotacje otrzymane przez Podatnika w celu pokrycia ogólnych kosztów jego działalności, nie stanowiące uzupełniającego elementu podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy towaru lub konkretnie świadczonej usługi bez względu na ich wysokość i formę.

Biorąc powyższe pod uwagę informuję, że refundacja kosztów przygotowania premiery sztuki współczesnej na ogólnopolski konkurs pozostająca bez wpływu na cenę biletów nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Również refundacje płac osoby niepełnosprawnej otrzymanej z MOPS lub Urzędu Pracy oraz otrzymanie odszkodowania za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego przez byłego pracownika Teatru, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie są wymienione w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT – art. 5 ww. ustawy o VAT.

Otrzymanie natomiast nagrody festiwalowej nie rodzi obowiązku podatkowego w podatku VAT po stronie otrzymującego nagrodę.

Z kolei zaś ryczałt otrzymany zgodnie z umową za przedstawienie biorące udział w festiwalu (bilety rozprowadza organizator) jak również za każde inne przedstawienie opodatkowany jest podatkiem od towarów i usług w wysokości 7% zgodnie z art. 41 ust. 2 ww. ustawy o VAT. W poz. 156 załącznika Nr 3 do tej ustawy zawarto usługi rozrywkowe pozostałe – wyłącznie wstęp na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2).

Nie ma przy tym znaczenia czy sprzedaż ww. usług odbywa się z wykorzystaniem biletów wstępu, czy też całe przedstawienie sprzedawane jest jednorazowo – ryczałtem.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 29 lipca 2004 r. (złożonym w tut. Urzędzie w dniu 04 sierpnia 2004 r.) i przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) obowiązujące w dniu jego datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj