Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaworznie
OPII/423-4/2004
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OPII/423-4/2004
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Jaworznie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych


Słowa kluczowe
kurator sądowy
złożenie deklaracji



Zgodnie z art. 25 ust. 1 i 2 oraz art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zmian), podatnicy są obowiązani bez wezwania składać deklaracje, zeznania wg ustalonego wzoru o wysokości dochodu (straty). Ponadto w myśl art. 27 ust. 2 ww. ustawy podatnicy obowiązani do sporządzenia sprawozdania finansowego przekazują do urzędu skarbowego sprawozdanie finansowe w terminie 10 dni od daty zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego.

Obowiązek podatkowy osoby prawnej istnieje do momentu ustania jej bytu prawnego tj. wykreślenia jej z właściwego rejestru sądowego. Deklaracje i zeznania podatkowe winny być podpisane przez osoby uprawnione, zgodnie z obowiązującymi przepisami lub nadanym statutem, do zarządzania jednostką.

Podatnik podatku dochodowego od osób prawnych jakim jest przedsiębiorstwo państwowe - jako osoba prawna działa przez swoje organy w sposób przewidziany w ustawie i w opartym na niej statucie zgodnie z art. 38 Kodeksu cywilnego.

Przepis art. 30 ustawy z dnia 25 września 1981 r. o przedsiębiorstwach państwowych (j.t. Dz. U. z 2002 r. nr 112, poz. 981 ze zm.) zawiera taksatywne wyliczenie organów przedsiębiorstwa państwowego, którym jest ogólne zebranie pracowników (delegatów), rada pracownicza i dyrektor przedsiębiorstw. W przypadku postępowania naprawczego przedsiębiorstwa organ założycielski w myśl art. 65 ust. 1a ww. ustawy ustanawia zarząd komisaryczny.

W przypadku braku organów osoby prawnej sąd ustanawia dla niej kuratora, który powinien postarać się niezwłocznie o powołanie organów osoby prawnej, a w razie potrzeby o jej likwidację (art. 42 Kodeksu cywilnego).

Należy zaznaczyć, iż organy skarbowe zostały zobowiązane do udzielania interpretacji tylko w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, natomiast nie rozstrzygają o organach osoby prawnej a tym samym nie są uprawnione do wskazania osoby odpowiedzialnej za sporządzanie ww. dokumentów, deklaracji.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zmian) za kierownika jednostki rozumie osobę lub organ jedno- lub wieloosobowy (zarząd), który – zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności – uprawniony jest do zarządzania jednostką, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę. Za kierownika jednostki uważa się również likwidatora, a także syndyka lub zarządcę ustanowionego w postępowaniu upadłościowym, jeżeli prowadzą przedsiębiorstwo upadłego. Powyższe przepisy nie wymieniają kuratora jako organu zarządzającego, bądź kierownika jednostki osoby prawnej uprawnionego do jej reprezentacji.

Aby jednak reprezentacja takiego podatnika przez kuratora była prawnie skuteczna, przedmiotowy zakres umocowania musi wynikać z zakresu obowiązków i uprawnień kuratora określonych w postanowieniu sądu o ustanowieniu kuratora.

Udzielenie informacji dotyczącej zapytania Jednostki odnośnie odpowiedzialności za sporządzanie sprawozdawczości finansowej nie należy do kompetencji Naczelnika Urzędu Skarbowego, gdyż reguluje to ustawa o rachunkowości.

Wszelkie wątpliwości związane z kompetencjami Pana jako kuratora należy kierować do sądu bądź do organu założycielskiego jakim jest Wojewoda.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, iż wystąpił do organu założycielskiego o określenie osoby odpowiedzialnej za rozliczenia podatkowe tj. złożenie deklaracji, zeznań i sprawozdań finansowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj