Interpretacja Urzędu Miasta w Paczkowie
Fn 311/I/17/2004
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
Fn 311/I/17/2004
Data
2004.12.23



Autor
Urząd Miasta w Paczkowie


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od środków transportowych --> Określanie stawek podatku od środków transportowych


Słowa kluczowe
podatek
przyczepa
samochód ciężarowy
środek transportowy


Pytanie podatnika
Ustalenie właściwej stawki podatku w przypadku przyczep i naczep samochodu ciężarowego.


W odpowiedzi na Pana pismo w sprawie informacji o zakresie stosowania przepisów dotyczących podatku od środków transportowych z dnia 26.11.2004 r. Urząd Miejski w Paczkowie informuje, że zgodnie z ustawą z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jednolity) rozdział 3, art. 8, pkt 6, „opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych podlegają przyczepy i naczepy, które łącznie z pojazdem silnikowym posiadają dopuszczalną masę całkowitą równą lub wyższą niż 12 ton”.

Zgodnie z informacją Ministerstwa Finansów RP z 19 marca 2002 r. w sprawie podatku od środków transportowych odnośnie art. 8, pkt 6 ustalenie właściwej stawki podatku w przypadku przyczep i naczep możliwe jest w oparciu o zadeklarowaną przez podatnika dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów tj. DMC przyczepy oraz najmniejszą z możliwych DMC potencjalnego ciągnika balastowego (samochodu ciężarowego) mogącego ciągnąć daną przyczepę.

W przypadku ciągników balastowych i samochodów ciężarowych organy podatkowe mogą pomocniczo wykorzystać zasadę wyrażoną w art. 62 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Na potrzeby obliczenia podatku od środków transportowych DMC przyczepy ciągniętej przez samochód ciężarowy nie może przekroczyć DMC tego samochodu powiększonej o 40%.

Z wypełnionego przez Pana załącznika do deklaracji DT-1 o posiadanych środkach transportowych (DT-1/A) wynika, że DMC przyczepy MEJER - Burgstemmen wynosi 22 tony, dlatego też najmniejszą z możliwych DMC potencjalnego samochodu ciężarowego mogącego ciągnąć tą przyczepę jest 15,7 tony.

Zgodnie z powyższą informacją posiadana przez Pana przyczepa winna być opodatkowana stawką odpowiadającą przedziałowi, w którym znajduje się dopuszczalna masa całkowita dla zespołu pojazdów równa 37,7 tony.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj