Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP1/423/837/04/AW
z 15 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP1/423/837/04/AW
Data
2004.12.15



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącenie (kompensata)
przychody w walutach obcych
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Spóka pyta w którym momencie powinna zaliczyć różnice kursowe powstające przy rozliczaniu sald rozrachunków zagranicznych do przychodów lub kosztów podatkowych.


W odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 06.12.2004r. (wpłynęło do tutejszego Urzędu Skarbowego w dniu 06.12.2004r.) złożone w trybie artykułu 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz.926, ze zm), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje co następuje:

Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę wynika, iż prowadzi ona na terytorium Polski dystrybucję towarów nabywanych od podmiotu z siedzibą w Niemczech. Rozliczenie za nabywane towary dokonywane jest w systemie nettingu, tzn. podmioty należące do tego systemu zgłaszają w okresach miesięcznych podmiotowi będącemu tzw. Netting Leaderem swoje należności do innych członków systemu, które są potwierdzane przez podmioty zobowiązane i po ich potwierdzeniu Netting Leader przyjmuje je do realizacji.

W ramach systemu następuje kompensata wzajemnych zobowiązań i należności. Na dzień rozliczenia nettingu za 2003 rok saldo wzajemnych rozliczeń wykazało zobowiązanie Spółki w stosunku do Netting Leadera. Kwota tego zobowiązania została przewalutowana z EURO na PLN po kursie podanym przez Netting Leadera.

Po przewalutowaniu powstały różnice kursowe będące różnicą między wartością zobowiązań po kursie historycznym a wartością zobowiązań po kursie nettingowym na dzień transakcji. Spółka dokonała zapłaty za te zobowiązania w 2004 roku - płacąc je w złotych polskich.

W świetle powyższego Spółka pyta:

w którym momencie powinna zaliczyć różnice kursowe powstające przy rozliczaniu sald rozrachunków zagranicznych do przychodów lub kosztów podatkowych.

W przedstawionej sytuacji Spółka nie będzie mogła zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów – naliczonych na dzień potrącania różnic kursowych od zobowiązań.

Zgodnie bowiem z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2000r. Nr.54, poz. 654 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust.1.

Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów. W stanie faktycznym opisanym przez Podatnika nie wystąpi zapłata, tylko potrącenie.

Różnice kursowe stanowiące koszt uzyskania przychodów powstają, gdy koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, wówczas koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponoszący koszt, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez NBP z dnia zarachowania kosztów.

O zaliczeniu zatem różnic kursowych do kosztów uzyskania przychodów decyduje sposób poniesienia, tzn. zapłaty kosztu wyrażonego w walucie obcej.

Dokonując potrącenia wzajemnych wierzytelności wyrażonych w walucie obcej nie można powiedzieć, iż Spółka poniosła koszt, który mógłby być podwyższony lub obniżony o powstałe różnice kursowe. W tym przypadku nastąpi bowiem potrącenie wzajemnych należności, a nie zapłata.

Cytowany przepis wyraźnie mówi o zapłacie kosztu wyrażonego w walucie obcej.

Interpretacja gramatyczna jest jednoznaczna i nie daje podstaw do stosowania wykładni zrównującej pojęcie zapłaty z wzajemnym potrąceniem.W przedstawionym stanie faktycznym, mając na względzie powołane powyżej przepisy prawa podatkowego, uznać należy, iż rozliczenia z Netting Leaderem są tożsame z potrąceniem (kompensatą), które jest formą likwidacji istniejącego stosunku prawnego prowadzącą do umorzenia wzajemnych należności i zobowiązań, w rozumieniu art. 498 § 2 Kodeksu cywilnego.

Wskutek potrącenia wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej. W sytuacji, gdy rozliczenia następują na zasadach kompensaty wzajemnych zobowiązań i należności, nie powstaną różnice kursowe, które miałyby wpływ na podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W wyniku potrącenia nie dochodzi do efektywnej zapłaty dokonanej w pieniądzu. Potrącenie, pomimo iż dotyczy zobowiązań do świadczeń tego samego rodzaju, nie prowadzi do ich realizacji, a jedynie do zaliczenia jednej wierzytelności na poczet drugiej, co prowadzi do zaspokojenia wierzyciela i osiągnięcia tym samym celu zobowiązania.

Mając na względzie przepisy art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p., stwierdzić należy, iż różnice kursowe generujące koszty podatkowe powstają jedynie w przypadku płatności dokonywanych drogą faktycznego transferu środków pieniężnych w walutach obcych.

Powołane wyżej przepisy znajdą zastosowanie w przypadku faktycznej zapłaty kwot, które nie zostały rozliczone (uregulowane) w systemie nettingowym (kwota netto do zapłaty, kwota netto do otrzymania).Różnice kursowe powstałe między dniem zarachowania kosztu, a dniem kompensaty zobowiązań, jako różnice niezrealizowane mogą zostać uwzględnione wyłącznie w rachunku bilansowym.

W przypadku kompensaty nie następuje zapłata w formie pieniężnej, brak jest więc podstaw do wyceny wierzytelności podlegających potrąceniu według kursu obowiązującego w dniu przeprowadzenia tej operacji.

Biorąc powyższe pod uwagę Naczelnik Drugiego MUS uważa, iż w przypadku przewalutowania kwoty niespłaconego przez kompensatę zobowiązania z kwoty wyrażonej w EUR na PLN po kursie podanym przez Netting Leadera nie wystąpią różnice kursowe będące różnicą pomiędzy wartością zobowiązań po kursie historycznym (wycena z dokumentu SAD bądź wg średniego kursu NBP z dnia powstania zobowiązania w stosunku do dostawców) a wartością zobowiązań po kursie nettingowym na dzień transakcji.

Przewalutowanie nie powoduje bowiem wygaśnięcia zobowiązań oraz nie zmienia ich charakteru prawnego.

Natomiast dokonując w 2004 roku faktycznej zapłaty za przedmiotowe zobowiązania, których Spółka nie uregulowała w roku 2003 – w złotych polskich również nie wystąpią różnice kursowe, gdyż płatność dokonywana jest w walucie polskiej, co zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o p.d.o.p. wyklucza możliwość powstania różnic kursowych.

Niesłuszne jest tym samym stanowisko Spółki, iż powstałe na dzień przewalutowania różnice kursowe staną się przychodem lub kosztem podatkowym w momencie faktycznej spłaty zobowiązań, to jest w dniu w którym Netting Leader dokona kolejnego potrącenia zobowiązań z depozytami pieniężnymi wpłaconymi przez Spółkę do centrum nettingowego w 2004 roku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj