Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US 72/ROP 1/423-695/04/ICH
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US 72/ROP 1/423-695/04/ICH
Data
2004.10.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
określenie straty
przychody należne
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy strata powstała na sprzedaży wierzytelności stanowi koszt uzyskania przychodu ?.


Działając na podstawie przepisu art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 07.10.2004 r. uzupełnionego w dniu 19.10.2004 r., o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w odniesieniu do treści art. 12 ust. 3, art. 15 ust. 1, art. 16 ust.1 pkt. 39 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54 poz. 654 z późniejszymi zmianami) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego informuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Firma XXX S.A. dokonała sprzedaży wierzytelności własnych w drodze cesji. Powstały one z tytułu sprzedaży towarów bądź usług i były uprzednio zaliczone do przychodów należnych, zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Sprzedaż udokumentowano fakturami VAT i wykazano w stosownych deklaracjach. Przychód ze sprzedaży wierzytelności jest niższy od ich wartości. Spółka ponosi więc stratę na sprzedaży.

Pytanie brzmi:

Czy strata powstała na sprzedaży wierzytelności stanowi koszt uzyskania przychodu ?.

Przepisy art. 16 ust. 1 pkt. 39, ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 roku Nr. 54, poz. 654 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. określają, że „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodu strat z tytułu odpłatnego zbycia wierzytelności, chyba że wierzytelność ta uprzednio, na podstawie art. 12 ust. 3 w/w ustawy została zarachowana jako przychód należny”

Przepis ten oznacza więc, że jeżeli wierzytelność była przychodem należnym w Spółce, a kwota uzyskana ze zbycia (sprzedaży) tej wierzytelności jest niższa niż wykazany wcześniej w związku z tą wierzytelnością przychód należny, różnica stanowiąca stratę jest, co do zasady, kosztem uzyskania przychodów.

W sytuacji, kiedy Spółka dokonuje zbycia wierzytelności zarachowanej uprzednio jako przychód należny (gdy powstała ona wskutek prowadzonej działalności), ewentualną stratę na transakcji należy ustalić biorąc pod uwagę różnicę między wartością netto wierzytelności a kwotą uzyskaną z jej sprzedaży.

Należy mieć bowiem na uwadze uregulowania zawarte w art. 16 ust. 1 pkt. 46 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z których wynika, że poza określonymi w w/w przepisie przypadkami należny podatek od towarów i usług VAT nie jest kosztem uzyskania przychodów i nie może być uwzględniany przy określaniu przychodów i kosztów.

W związku z powyższym przy ustalaniu straty na sprzedaży wierzytelności za koszt uzyskania przychodu uważa się stratę będącą różnicą pomiędzy wartością netto wierzytelności zadeklarowaną przez podatnika jako przychód należny a przychodem uzyskanym w wyniku jej sprzedaży.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj