Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DV-II-443-142/04
z 22 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DV-II-443-142/04
Data
2004.10.22



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Warunek wywozu towarów


Słowa kluczowe
dokumenty
dostawa wewnątrzwspólnotowa
dowód
korekta podatku


Pytanie podatnika
Dot. prawa do złożenia korekty deklaracji VAT-7 w związku z otrzymaniem dowodów potwierdzających wywiezienie towaru z kraju i dostarczeniem nabywcy.


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytanie Spółki zawarte w piśmie z dnia 13 września 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco :

Spółka w 2002r. dokonała sprzedaży towaru – formy (udokumentowanej fakturą VAT) dla kontrahenta belgijskiego.

Towar, o którym mowa nie został wywieziony poza państwową granicę Rzeczpospolitej Polskiej (pozostał w kraju dla celów produkcji detali przez Spółkę na rzecz tego kontrahenta) i z tego względu przedmiotowa transakcja opodatkowana została przez Spółkę 22%-ową stawką podatku VAT .

Wątpliwości Spółki dotyczą prawa do złożenia korekty deklaracji VAT-7 w związku z otrzymaniem dowodów potwierdzających wywiezienie towaru z kraju i dostarczeniem nabywcy.

Zdaniem Spółki otrzymanie dokumentów potwierdzających wywóz towaru z kraju i dostarczenie nabywcy uprawnia do dokonania korekty za okres rozliczeniowy, w którym dostawa tego towaru została wykazana.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśniam co następuje.

Na podstawie art.149 ust.2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz.535 ) w przypadku, o którym mowa w art. 18 ust. 4 – 7 ustawy wymienionej w art. 175 (tj. ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm), otrzymanie dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium kraju po dniu 30 kwietnia 2004r. upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży, w rozliczeniu za miesiąc , w którym podatnik dokument ten otrzymał.

Powołany wyżej art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) stanowi, iż stawkę podatku 0 %, o której mowa w ust. 3, stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz poza państwową granicę Rzeczpospolitej Polskiej.

Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 4, nie został spełniony , podatnik nie wykazuje tej sprzedaży w ewidencji , o której mowa w art. 27 ust. 4 powołanej ustawy, za dany miesiąc, lecz w miesiącu następnym , stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 4, przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten miesiąc. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim, mają zastosowanie stawki właściwe dla sprzedaży tego towaru w kraju – stosownie do art.18 ust.5 w/w ustawy.

Przepis ust. 5 – zgodnie z art. 18 ust. 6 cyt. ustawy - stosuje się w przypadku , gdy podatnik posiada dokument celny wystawiony przez wewnętrzny urząd celny.

W myśl kolejnego przepisu tj. art. 18 ust.7 w/w ustawy otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza państwową granicę Rzeczypospolitej Polskiej w terminie późniejszym niż określony w ust.5 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego od dokonanej sprzedaży , w rozliczeniu za miesiąc , w którym podatnik dokument ten otrzymał.

Odnosząc treść wyżej powołanych przepisów do stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu, Spółka będzie uprawniona do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium kraju.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie informuje się, iż odpowiedź tut. organu w zakresie jak wyżej będzie podlegała weryfikacji przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w trybie art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r – Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj