Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brodnicy
PP/443-46/04
z 5 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-46/04
Data
2004.10.05



Autor
Urząd Skarbowy w Brodnicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
klasyfikacja statystyczna
stawki podatku


Pytanie podatnika
W sprawie stosowania stawki podatku VAT na kiełki słodowe.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brodnicy działając w trybie art. 14A § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z póź. zm.) odpowiadając na pytanie w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia, co następuje:

W dniu 7 września 2004 roku do tutejszego organu podatkowego wpłynęło zapytanie w sprawie stosowania stawki podatku VAT na kiełki słodowe PKWiU 15.96.20-00.41, PCN 23033000. Według stawki celnej towar objęty jest 7% stawką VAT, według symbolu PKWiU stawką 22%.

Zdaniem Pana płatnicy podatku rolnego i płatnicy podatku specjalnego są tak jak w przypadku śruty sojowej objęci 7% stawką VAT, jeżeli napiszą oświadczenie o tym, iż towar będzie służył im do działalności rolnej.

Zgodnie z art. 6 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535) dla potrzeb opodatkowania tym podatkiem, towary identyfikowane są przy pomocy klasyfikacji wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Dla określenia właściwej stawki podatku przy sprzedaży towarów w obrocie krajowym, sprzedawca musi najpierw ustalić właściwy symbol PKWiU, a następnie na jego podstawie określić czy dany wyrób wymieniony został jako opodatkowany obniżoną stawką podatku VAT. W podatku od towarów i usług obowiązuje bowiem zasada, zgodnie z którą podstawowa stawka opodatkowania wynosi 22%, niższe stawki dotyczą natomiast tylko tych towarów, które wymienione zostały w ustawie, załącznikach do ustawy bądź też w rozporządzeniach wykonawczych.

Na podstawie PKWiU kiełki słodowe klasyfikowane są pod symbolem 15.96.20-00.41. Od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r., czyli od 1 maja 2004r. kiełki słodowe nie są wymienione w przepisach dotyczących podatku VAT jako korzystające z uprawnienia do niższej stawki podatkowej. Zatem ich sprzedaż w każdym przypadku opodatkowana jest podstawową czyli 22% stawką podatku.

Zgodnie z załącznikiem nr 1(stanowiącym wykaz towarów, których import jest objęty stawką podatku w wysokości 7%) do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004r. w sprawie wykazów towarów do celów poboru podatku od towarów i usług w imporcie (Dz.U.Nr 87, poz. 826), pod poz. 144, według kodu CN ex 2303 zostały wymienione pozostałości z produkcji skrobi i podobne pozostałości, wysłodki buraczane, wytłoczyny z trzciny cukrowej i pozostałe odpady produkcji cukru, pozostałości i odpady browarnicze i gorzelniane, nawet w postaci granulek – z wyłączeniem CN 2303 20. Jednakże w tym przypadku mowa jest o stawce podatku w imporcie tych towarów, przy czym zwrócić należy uwagę, że “ex” zamieszczony przy kodzie CN oznacza, że dana pozycja dotyczy tylko towaru określonego nazwą w kolumnie Wyszczególnienie.

Natomiast na śrutę sojową, która na podstawie PKWiU klasyfikowana jest pod symbolem 15.41.31-30.10, na mocy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, ustanowiony został wyjątek. Od dnia 25 czerwca 2004r. do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu makuchów i innych stałych pozostałości po ekstrakcji tłuszczów lub olejów pochodzenia roślinnego, mąki i grysiku z nasion oleistych i owoców oleistych (PKWiU ex 15.41.3), (CN ex 2304 00 00, 2305 00 00, 2306 i 1208) stawka podatku obniżona została do 7%. Jednak warunkiem skorzystania z tego obniżenia jest nabycie tych wyrobów przez podatnika podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej oraz przeznaczenie ich jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz. Dla udokumentowania spełnienia tego warunku sprzedawca obowiązany jest posiadać pisemne oświadczenie nabywcy, z którego wynika, że rozlicza się on z wymaganego rozporządzeniem podatku oraz o przeznaczeniu nabytych towarów na wymagany cel.

Ponadto należy dodać, iż w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług szczególną rolę odgrywają klasyfikacje statystyczne. Konieczne jest bowiem zidentyfikowanie towaru czy też usługi, która może korzystać z obniżonej stawki podatku czy też ze zwolnienia podatkowego. Jednoznaczna identyfikacja możliwa jest przez odwołanie się do klasyfikacji statystycznych, które klasyfikują towary i usługi w przyjętym układzie klasyfikacyjnym.

Dlatego też w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania należy zwrócić się o pomoc do organu właściwego w tej sprawie.

Kwalifikacji statystycznych wyrobów i usług dokonuje wyłącznie Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny scharakteryzowany we wniosku oraz o stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj