Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I/443/139/04
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I/443/139/04
Data
2004.09.13



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
opodatkowanie
próbki
reklama
reprezentacja


Pytanie podatnika
Czy od przekazywanych nieodpłatnie butelek – próbek alkoholu powinna naliczać i odprowadzać podatek VAT.


Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 09 sierpnia 2004r. (wpływ do tut. Urzędu 13 sierpnia 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, przedmiotem działalności Spółki jest handel napojami alkoholowymi, w szczególności gatunkowymi winami oraz importowanym piwem. Do wybranych partii sprzedawanych produktów Spółka dołącza nieodpłatną próbkę w postaci butelki alkoholu.

Spółka zwróciła się do tut. organu z prośbą o wyjaśnienie: „Czy od przekazywanych nieodpłatnie butelek – próbek alkoholu powinna naliczać i odprowadzać podatek VAT”.

Zdaniem Spółki, zgodnie z art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez próbkę uznane są minimalne ilości danego asortymentu (tzn. różnego ze względu na walory smakowe), zatem zgodnie z art. 7 ust. 3 nie jest zobligowana do płacenia podatku VAT od przekazywanego alkoholu.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 cytowanej ustawy przez dostawę towarów, która podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia;
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny – jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Art. 7 ust. 3 stanowi, iż przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

W art. 7 ust. 7 ustawy o VAT zawarto definicję próbki, o której mowa w cytowanym ust. 3 tegoż artykułu. Jest to najmniejsza ilość towaru pobrana z dużej partii, która zachowuje skład oraz wszystkie właściwości fizyczne, fizykochemiczne i chemiczne lub biologiczne towaru, przy czym ilość lub wartość przekazywanych (wręczanych) przez podatnika próbek nie wskazuje na działanie mające charakter handlowy. Z treści przepisu art. 7 ust. 7 poddającej definicję próbki wynika, że próbką jest towar gotowy, spełniający cechy wskazane w przepisie i przekazany w celu przetestowania ( sprawdzenia właściwości danego towaru ).

Przekazanie przez podatnika swoim kontrahentom wzorów produktów niewątpliwie wiąże się z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Zatem jeżeli wzory produktów spełniają powyższą definicję próbki (a więc zawarty w zapytaniu „wzór produktu” to pojedynczy egzemplarz z dużej partii wytworzonych już, identycznych jak on, produktów), wówczas czynność nieodpłatnego przekazania ich kontrahentom krajowym nie podlega podatkowi od towarów i usług. W przeciwnym wypadku – przekazanie towarów należy opodatkować właściwą dla nich stawką VAT, wystawić fakturę wewnętrzną (zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy) oraz wykazać podatek w deklaracji VAT-7.

Tut. Organ zaznacza, że w przypadku próbek nie wprowadzono limitów ograniczających ich przekazywanie na cele reprezentacji i reklamy , należy pamiętać jednak o tym , aby ilość i wartość nie wskazywała na działanie mające charakter handlowy

Wobec powyższego tut. organ podziela stanowisko Spółki, iż ww próbki nie podlegają opodatkowaniu VAT. Istotne jest, aby czynność ta mogła być zakwalifikowana jako przekazanie próbek w znaczeniu art. 7 ust. 3 ustawy o podatku VAT.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj