Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I/443-81a/04
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I/443-81a/04
Data
2004.09.13



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumenty
eksport towarów
potwierdzenie
wywóz towarów


Pytanie podatnika
Jak należy zaklasyfikować przedmiotową transakcję (sprzedaje swoje towary kontrahentowi z USA )w świetle przepisów ustawy o podatku VAT, a także czy przedstawione powyżej na pieczątce stanowią wystarczające potwierdzenie dokonania eksportu, upoważniające do zastosowania stawki 0%.


Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 9 czerwca 2004r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 14 czerwca 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym w przedmiotowym wniosku, Spółka sprzedaje swoje towary kontrahentowi z USA. Zakupiony towar przewożony jest w pierwszej kolejności na terminal na Litwę, skąd następuje dalszy transport na podstawie karnetu TIR do ostatecznego miejsca dostawy - Rosji.

Spółka otrzymała potwierdzenie wywozu i zwrot dokumentu SAD z Urzędu Celnego w Kownie z pieczątką LT 250, KAUNO MUITINE ORO UOSTAS oraz z datą potwierdzenia i numerem TIR EX.

W związku z powyższym, „...” Sp. z o.o. zwróciła się do tut. Organu z zapytaniem, jak należy zaklasyfikować przedmiotową transakcję w świetle przepisów ustawy o podatku VAT, a także czy przedstawione powyżej zapisy na pieczątce stanowią wystarczające potwierdzenie dokonania eksportu, upoważniające do zastosowania stawki 0%.

Zdaniem Spółki opisana powyżej dostawa jest zaliczana do sprzedaży eksportowej, jako że towar zostaje wysłany poza obszar celny Unii Europejskiej.

Tut. Organ zauważa, iż zgodnie z art. 2 pkt 8 lit. a i b ustawy z 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

  1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu.

Określona sprzedaż może więc być traktowana jako sprzedaż eksportowa w sytuacji, gdy towary zostaną wywiezione poza terytorium Wspólnoty, a eksporter uzyska potwierdzenie tego wywozu przez urząd celny wyjścia, tj. urząd przez który towary opuściły terytorium Wspólnoty. Zaznaczyć przy tym należy, iż wywóz towarów, traktowany jako dostawa towarów na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4 ustawy, musi być zrealizowany przez ściśle określone podmioty. W przypadku, gdy wywóz towarów dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu mamy do czynienia z tzw. eksportem bezpośrednim - zgodnie z art. 2 pkt 8 lit. a w/w ustawy. Natomiast w sytuacji, gdy towary wywożone są przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub w jego imieniu, odbywa się tzw. eksport pośredni - zgodnie z art. 2 pkt 8 lit. b ustawy o VAT.

W sytuacji opisanej w przedmiotowym wniosku „...” Sp. z o.o., w imieniu kontrahenta z USA, sama dokonuje wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty, a dokumenty eksportowe wystawiane są na Spółkę jako na zgłaszającego towar do odprawy celnej.

Wobec powyższego opisana przez Spółkę sytuacja stanowi bezpośredni eksport towarów, czego konsekwencją jest możliwość zastosowania przez podatnika preferencyjnej stawki określonej w art. 41 ust. 4 w/w ustawy. Przepis ten stanowi, iż w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.

Zwrócić przy tym należy uwagę na fakt, iż możliwość zastosowania stawki 0% obwarowana jest pewnymi warunkami określonymi w art. 41 ust. 6 - 9 ustawy. W myśl ustępu 6 cytowanego wyżej przepisu, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Zgodnie zaś z ustępem 7, jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju, przy czym, zgodnie z ust. 8, powyższy przepis stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.

Z zacytowanych przepisów wynika, że dla zastosowania stawki 0% podatku od towarów i usług z tytułu eksportu towarów niezbędne jest, aby podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (np. dokumenty przewozowe), jak i dokument celny potwierdzający procedurę wywozu, potwierdzony przez urząd celny wyjścia. Otrzymanie dokumentów w terminie późniejszym uprawnia podatnika do dokonania korekty rozliczenia.

Jednocześnie nadmienia się, iż w przypadku wątpliwości w zakresie poprawności stosowania procedur wywozu, w tym ich potwierdzeń, Spółka winna wystąpić do organu celnego w celu uzyskania stosownych informacji.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj