Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUSPBI/PM/423-31/04
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
IIUSPBI/PM/423-31/04
Data
2004.12.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
nabycie
środek trwały
wartość firmy
wartość początkowa środka trwałego
zorganizowana część przedsiębiorstwa



Jak wynika z opisanego w piśmie stanu faktycznego Spółka zakupiła w dniu 19.10.2004 r. za kwotę ... zł zorganizowaną część przedsiębiorstwa xxxx Sp. z o.o. na podstawie umowy kupna sprzedaży poświadczonej notarialnie, kupując aktywa trwałe, obrotowe i przejmując zobowiązania zbywcy. Środki trwałe zostały wycenione wg cen rynkowych. Cena nabycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa została ustalona na poziomie wartości rynkowej środków trwałych ,pozostałych aktywów niebędących środkami trwałymi i wartości niematerialnych i prawnych pomniejszonej o przejęte zobowiązania.

Spółka ma wątpliwości od jakiej wartości początkowej przysługuje jej prawo naliczania amortyzacji podatkowej.

W przedmiotowej sprawie ma zastosowanie przepis art. 16g ust. 10 ustawy a dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) zgodnie z którym w razie nabycia w drodze kupna, przejęcia do odpłatnego korzystania lub wniesienia w postaci wkładu niepieniężnego, przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi :

1)suma ich wartości rynkowej w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,

2)różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części ustaloną, zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, w przypadku nie wystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zgodnie z art. 16g ust. 2 cytowanej na wstępie ustawy wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5 (...) a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia, przejęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że w powyższej transakcji nie wystąpiła dodatnia wartość firmy, zatem brak jest podstaw do określenia wartości początkowej nabytych środków trwałych na poziomie ich wartości rynkowej. W omawianym przypadku wartość początkową nabytych środków trwałych, wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy ustalić zgodnie z dyspozycją wynikającą z art. 16g ust. 10 pkt 2 cytowanej na wstępie ustawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj