Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-132/04
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-132/04
Data
2004.09.17



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury


Słowa kluczowe
deklaracja korygująca
faktura korygująca
faktura VAT
korekta faktury
obniżenie stawki podatku
potwierdzenie odbioru
stawki podatku
towar używany
wystawca faktury
zwolnienia z podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług regulujących kwestie skorygowania błędnie zastosowanej stawki VAT na fakturze sprzedaży oraz okresu, w jakim podatnik może wystawić fakturę korygującą sprzedaż.


W dniu 19.08.2004r do siedziby tutejszego organu Spółka złożyła pismo w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów w zakresie podatku od towarów i usług regulujących kwestie skorygowania błędnie zastosowanej stawki VAT na fakturze sprzedaży oraz okresu, w jakim podatnik może wystawić fakturę korygującą sprzedaż.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż w dniach 20.12.2000r i 09.03.2001r Spółka dokonała sprzedaży samochodów osobowych marki Opel Vectra. Sprzedaż tą Spółka opodatkowała stawką VAT 22% pomimo, iż przedmiotowe samochody spełniały znamiona towaru używanego tj. okres użytkowania był dłuższy niż 6 miesięcy, a Spółce przy zakupie samochodów nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur nabycia.

Ponadto w piśmie Spółka wskazała, iż w miesiącu sierpniu br. zauważono pomyłkę. W związku z powyższym Spółka wystawiła faktury korygujące stawkę podatku VAT. Wnioskodawca nadmienia, iż posiada potwierdzenia odbioru faktur korygujących przez nabywców.

Na tle przestawionego stanu faktycznego powstała w Spółce wątpliwość odnośnie terminu w jakim podatnik ma prawo korygować faktury dokumentujące dostawę z uwagi na fakt, iż ustawodawca precyzyjnie tego terminu nie określił. Uściślił natomiast czasookres, w którym podatnik ma prawo korygować deklarację.

W ocenie Spółki w sytuacji, o której mowa powyżej Spółka miała prawo do wystawienia faktur korygujących w zakresie pomyłki w stawce podatku zastosowanej przez Spółkę przy sprzedaży przedmiotowych samochodów.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz.926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w powołanym wyżej piśmie.

Kwestie dotyczące faktur, w tym również zasady wystawiania faktur korygujących zostały szczegółowo określone w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Zgodnie z cytowanym powyżej rozporządzeniem skorygowanie błędów lub dokonanie zmian w fakturach możliwe jest przez wystawienie dwóch rodzajów dokumentów: faktury korygującej oraz noty korygującej.

Wymogi jakie powinna spełniać faktura korygująca zostały szczegółowo określone w § 19 i 20 powołanego wyżej rozporządzenia. Faktura korygująca służy do udokumentowania korekty dostawy towarów i usług i związanego z tą dostawą podatku należnego.

W myśl § 19 ust. 1 w/w rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się w przypadku gdy po wystawieniu faktury sprzedawca udzielił rabatów (bonifikat, u

pustów, uznanych reklamacji i skont). Natomiast zgodnie z § 20 ust. 1 cytowanego rozporządzenia fakturę korygującą wystawia się również gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku VAT bądź po stwierdzeniu pomyłki w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Ze złożonego pisma wynika, że Spółka wystawiła faktury i opodatkowała podatkiem VAT czynność, która była zwolniona z opodatkowania tym podatkiem. Nadto Spółka wyjaśnia, iż podatek należny wynikający z faktur sprzedaży rozliczyła w deklaracjach VAT-7 odpowiednio w miesiącach, w których powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu.

W świetle powołanych przepisów rozporządzenia Ministra Finansów wskazać należy, iż pomyłka m.in. w stawce podatku stanowi sytuację uprawniającą podatnika do wystawienia faktury korygującej błędnie zastosowaną stawkę podatku.

W sprawie skorygowania podatku VAT nieprawidłowo zafakturowanego wypowiedział się również Europejski Trybunał Sprawiedliwości, który w orzeczeniu w sprawie C-454/98 pomiędzy Schmeink Cofreth AG Co. KG a Finanzamt Borken oraz pomiędzy Manfred Strobel a Finanzamt Esslingen (Niemcy) stwierdził, że „Jeśli wystawca faktury całkowicie wyeliminował w stosownym czasie ryzyko jakiegokolwiek obniżenia wpływów z tytułu podatków, zgodnie z zasadą neutralności podatku VAT (wystawca faktury wycofał i zniszczył fakturę zanim wykorzystał ją odbiorca, bądź – mimo iż faktura została faktycznie wykorzystana – jej wystawca rozliczył kwotę wykazaną odrębnie na fakturze), podatek VAT zafakturowany nieprawidłowo musi być skorygowany niezależnie od tego, czy wystawca faktury działał w dobrej wierze”.

Tutejszy organ wyjaśnia dodatkowo, iż korekty dostawy i podatku należnego, w przypadku zmniejszenia ich wartości należy dokonać w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał potwierdzoną przez nabywcę kopię faktury korygującej, co jest zgodne z § 19 ust. 4 cytowanego wyżej rozporządzenia.

Odnośnie natomiast terminu do wystawienia faktury korygującej (a w konsekwencji dokonania zmiany rozliczenia podatku należnego), tutejszy organ wyjaśnia, iż zarówno przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004r.o podatku od towarów i usług, jak i rozporządzeń Ministra Finansów zawierających przepisy wykonawcze do wymienionej ustawy nie regulują terminów do wystawienia faktur korygujących dostawę. Należy zatem mieć na względzie termin przedawnienia zobowiązania podatkowego uregulowany w art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Przepis ten stanowi, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.

Zatem dokonywanie przez podatnika wszelkich zmian dotyczących rozliczeń podatku od towarów i usług może nastąpić do momentu, w którym nie ulega przedawnieniu zobowiązanie podatkowe za dany okres rozliczeniowy.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w przedmiotowym piśmie oraz w oparciu o stan prawny obowiązujący w dniu datowania niniejszego pisma.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj