Interpretacja Prezydenta Miasta Gdańska
WF-II-3102/41-K/04
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
WF-II-3102/41-K/04
Data
2004.12.10



Autor
Prezydent Miasta Gdańska


Temat
Podatki i opłaty lokalne --> Podatek od nieruchomości


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
grunt zabudowany
opodatkowanie
podatek od nieruchomości
przedsiębiorcy


Pytanie podatnika
Według jakich stawek należy opodatkować nowo wybudowane budynki mieszkalne i grunty pod tymi budynkami będące w posiadaniu przedsiębiorcy?


Odpowiadając na pismo L.dz. 300/EW/04 z dnia 17.11.2004r. w sprawie podatku od nieruchomości wyjaśniam, że w art. 1a ust.1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych

( tekst jednolity: Dz.U. z 2002r. Nr 9, poz. 84 z późn. zm.) zawarta jest definicja gruntów , budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, zgodnie z którą wszystkie budynki, budowle i grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą , z dwoma wyjątkami, są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, chyba że przedmiot opodatkowania nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych. Te wyjątki to budynki mieszkalne i zajęte pod nie grunty oraz grunty pod jeziorami i zajęte na zbiorniki wodne retencyjne lub elektrowni wodnych. Jeżeli zatem np. budynek mieszkalny i związany z nim grunt jest w posiadaniu przedsiębiorcy, to podlega opodatkowaniu na takiej zasadzie, że budynek jest obciążony stawkami przewidzianych dla budynków mieszkalnych, a grunt wg stawek właściwych dla gruntów pozostałych.

Zgodnie z ust.2, art.6 w/w ustawy w przypadku budynków lub ich części oraz budowli nowowybudowanych obowiązek podatkowy powstaje dopiero od początku roku następującego po roku , w którym budowa wspomnianych obiektów została zakończona lub w którym rozpoczęto użytkowanie budynku albo jego części przed ich ostatecznym wykończeniem.

Artykuł 6 ust. 3 w/w ustawy przewiduje możliwość zmiany wysokości opodatkowania podatkiem od nieruchomości w trakcie roku podatkowego, jeżeli zaistniało zdarzenie mające wpływ na wysokość opodatkowania w tym roku, w szczególności zmiana sposobu użytkowania przedmiotu podatku lub jego części. Wówczas obniżka lub podwyższenie podatku następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym ta zmiana nastąpiła. Grunt pod budynkami mieszkalnymi należy obciążać według stawek właściwych dla gruntów „pozostałych”, nawet wówczas, gdy część budynku mieszkalnego jest zajęta na prowadzenie działalności gospodarczej. W myśl bowiem art. 1a ust. 1 pkt 3 w/w ustawy , grunty związane z budynkami mieszkalnymi zostały „wyłączone ze stawki” od gruntów związanych z prowadzeniem działalności.

Grunt będący w posiadaniu przedsiębiorcy, przeznaczony pod budowę domów mieszkalnych na sprzedaż związany jest z działalnością gospodarczą do czasu zakończenia budowy budynku mieszkalnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj