Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I/443-67/04
z 12 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I/443-67/04
Data
2004.07.12



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
produkcja rolna
stawki podatku
tłuszcz


Pytanie podatnika
Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować śrutę rzepakową o symbolu PKWiU 15.41.31-70.21.


Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 10 maja 2004r. (wpływ do tut. Urzędu dnia 12 maja 2004r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuje.

Spółka zwróciła się z zapytaniem do tut. organu podatkowego, jaką stawką podatku VAT należy opodatkować śrutę rzepakową o symbolu PKWiU 15.41.31-70.21.

Zgodnie z pozycją 21 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowane stawką w wysokości 7% są oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne z grupy PKWiU 15.4 wyłącznie jadalne.

Śruta rzepakowa, powstająca jako produkt uboczny podczas ekstrakcji nasion rzepaku, sprzedawana jest jako pasza dla zwierząt. Wobec powyższego Spółka uważa, iż śruta rzepakowa stosowana w żywieniu zwierząt hodowlanych oraz posiadająca stosowne atesty dopuszczające ją do sprzedaży, może zostać uznana za produkt jadalny, w efekcie czego może być opodatkowana stawką 7%.

Tut. organ podatkowy zauważa, iż zgodnie z § 5 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970), w związku ze zmianami wprowadzonymi rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004r. zmieniającym powyższe rozporządzenie (Dz. U. Nr 145, poz. 1541), obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się również, z zastrzeżeniem ust. 3-6, do dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia i importu makuchów i innych stałych pozostałości po ekstrakcji tłuszczów lub olejów pochodzenia roślinnego; mąki i grysiku z nasion oleistych i owoców oleistych (PKWiU ex 15.41.3), (CN ex 2304 00 00, 2305 00 00, 2306 i 1208) - wyłącznie przeznaczonych do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz, jeżeli ich nabywcą jest podatnik podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie zaś z ust. 3, cytowanego wyżej rozporządzenia, przepis ust. 2 stosuje się do dostawy oraz importu pod warunkiem, że nabywca tych towarów przedłoży sprzedawcy pisemne oświadczenie, że jest podatnikiem podatku rolnego lub podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, a nabywane towary przeznaczy do stosowania jako nawozy, pasze lub dodatki (surowiec) do pasz. Zaznaczyć przy tym należy, że zgodnie z ust. 5, sprzedawca jest zobowiązany dołączyć powyższe oświadczenie do kopii faktury dokumentującej dostawę towarów wymienionych w ust. 2.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe należy uznać, że śrutę rzepakową, zaliczaną do grupy PKWiU ex 15.41.3, będącą paszą dla zwierząt powstałą jako produkt uboczny podczas ekstrakcji nasion rzepaku, należy opodatkować stawką obniżoną do wysokości 7% pod warunkiem spełnienia powyższych wymogów.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj