Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu
PP/443-70/04
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-70/04
Data
2004.07.08



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Toruniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
licencja
stawki podatku


Pytanie podatnika
W kwestii zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług w przypadku przeniesienia praw autorskich na rzecz innej osoby.


W dniu 09.06.2004r. Spółka złożyła do tutejszego organu wniosek w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii zastosowania prawidłowej stawki podatku od towarów i usług w przypadku przeniesienia praw autorskich na rzecz innej osoby, w świetle ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług.

Spółka przedstawiając we wniosku stan faktyczny wyjaśnia , iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zajmuje się także odpłatnym przenoszeniem licencji do praw autorskich. Nadto Spółka wskazuje, iż w niektórych przypadkach twórcą dzieła jest wspólnik, a nie Spółka Jawna, jednakże dzieło to zostaje opracowane w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej.

W związku z powyższym w Spółce powstała wątpliwość, czy stawka podatku od towarów i usług z tytułu przeniesienia praw autorskich przez Spółkę na rzecz innego podmiotu wynosi 7 %, czy też 22 %.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie Spółka wyraża pogląd, że jeżeli w umowie o przeniesienie praw autorskich wskazano, iż twórcą dzieła jest Spółka Jawna, a dzieło zostało wytworzone w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej (choćby przez pracownika Spółki czy wspólników), to wówczas wynagrodzenie za przeniesienie praw autorskich winno być opodatkowane stawką podatku VAT 7 %. W przypadku zaś, gdy dzieło nie powstaje w ramach działalności Spółki, tj. gdy Spółka nabyłaby prawa autorskie od innej osoby, w tym od twórcy (na podstawie umowy) Spółka wyraża pogląd, iż wówczas odsprzedaż praw autorskich opodatkowana byłaby stawką podstawową tj. 22 %.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Toruniu działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie, o której mowa w wyżej powołanym piśmie.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „ podatkiem” podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust.1 cytowanej ustawy - przez świadczenie usług, o którym mowa w wyżej wymienionym przepisie, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym m.in. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stawka podatku wynosi 22 % , z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust.1.

Natomiast w art. 41 ust. 2 w/w ustawy dla usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku została określona w wysokości 7 % .

Analizując przedmiotowy załącznik stwierdzono, iż w pozycji 162 ustawodawca wymienił „usługi twórców i artystów w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania”.

Jednakże należy podkreślić, iż zgodnie z pkt nr 2 objaśnień do przedmiotowego załącznika nr 3 wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku VAT lub opodatkowanych stawką 0 % i 3 % . Zatem tutejszy organ wyjaśnia, iż zwolnieniem od podatku, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, ustawodawca objął usługi wymienione w załączniku nr 4 do w/w ustawy.

Pod pozycją nr 11 w/w załącznika zostały wymienione m.in. usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, sklasyfikowane w grupowaniu P.K.W.iU. ex 92.

Konfrontując brzmienie pozycji 11 załącznika nr 4 z pozycją 162 załącznika nr 3 stwierdzić należy, iż zwolnienie od podatku ustawodawca ograniczył do czynności m.in. twórcy polegających na przekazaniu lub udzielaniu licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) wykonanego w ramach usług sklasyfikowanych w grupowaniu PKW i U 92. Powyższe oznacza, że usługi m.in. twórców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich - nie objęte grupowaniem PKW i U 92 opodatkowane są stawką podatku 7 %, zgodnie z pozycją 162 załącznika nr 3.

W świetle powyższych uregulowań nadmienić należy, iż zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 904 ze zm.) przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:

  • wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
  • plastyczne,
  • fotograficzne,
  • lutnicze,
  • wzornictwa przemysłowego
  • architektoniczne, architektoniczno - urbanistyczne i urbanistyczne,
  • muzyczne i słowno - muzyczne,
  • sceniczne, sceniczno - muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
  • audiowizualne (w tym wizualne i audialne).

W ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych powołanej przez ustawodawcę w poz. 11 załącznika nr 4 do ustawy o VAT oraz w poz. 162 załącznika nr 3 - zostało zdefiniowane pojęcie twórcy. Zgodnie zatem z treścią art. 8 ust. 2 ustawy o prawie autorskim – domniemywa się, że twórcą jest osoba , której nazwisko w tym charakterze uwidoczniono na egzemplarzach utworu lub której autorstwo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek inny sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu.

W rozdziale 2 wymienionej wyżej ustawy, ustawodawca określił również inne prócz twórcy, podmioty praw autorskich, regulując jednocześnie sytuacje w których tym podmiotom przysługują autorskie prawa majątkowe (np. pracodawca, którego pracownik stworzył utwór w wyniku wykonywania obowiązków ze stosunku pracy nabywa z chwilą przyjęcia utworu autorskie prawa majątkowe w granicach wynikających z celu umowy o pracę i zgodnego zamiaru stron).

Powyższe nie oznacza jednak, że podmiot prawa autorskiego jest tożsamy z osobą twórcy.

W świetle powołanych przepisów wyłącznie twórca w rozumieniu ustawy o prawie autorskim świadcząc usługi (rozumiane zgodnie z definicją ustawy o VAT), których przedmiotem jest przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) będącego wynikiem realizacji usług w zakresie kultury (PKWiU. ex 92), będzie miał prawo w stosunku do w/w czynności zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 1 zastosować zwolnienie od podatku VAT. Jeżeli natomiast twórca wykona czynności, przedmiotem których będzie przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich do utworu (dzieła) wykonanego w zakresie usług, które nie są objęte symbolem PKWiU 92 - to przedmiotowe czynności będą opodatkowane wg stawki podatku VAT 7 %.

Wobec powyższego tutejszy organ wyjaśnia również, iż przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich ( wymienione w poz. 11 załącznika nr 4 oraz w poz. 162 załącznika nr 3) w świetle ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest czynnością odmienną od przeniesienia autorskich praw majątkowych . Zgodnie bowiem z art. 41 ust. 1 pkt 1 i 2 wymienionej ustawy, autorskie prawa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy ; nabywca autorskich praw majątkowych może przenieść je na inne osoby, chyba że umowa stanowi inaczej.

Natomiast w art. 41 ust. 2 ustawy o prawie autorskim ... zawarto, iż umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych lub umowa o korzystanie z utworu, zwana „licencją” , obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione.

Powyższe uregulowania w kontekście wskazanego wcześniej brzmienia poz. 11 Załącznika nr 4 do ustawy o VAT oraz pozycji 162 załącznika nr 3 , mają istotne znaczenie, ponieważ analiza powołanych przepisów jednoznacznie wskazuje, iż zwolnieniu od VAT lub opodatkowaniu stawką 7 % podlega wyłącznie przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich (dokonane oczywiście przez twórcę).

Nie podlegają natomiast zwolnieniu, jak również opodatkowaniu stawką 7 % czynności twórców i artystów , których przedmiotem są prawa autorskie lub prawa do artystycznego wykonania , jeżeli są realizowane w innej formie niż przekazanie lub udzielenie licencji np. w formie ich sprzedaży lub zamiany. W takiej zatem sytuacji czynności te podlegają opodatkowaniu stawką podstawową 22 %.

Dodatkowo tutejszy organ informuje, iż w art. 147 ustawy z dnia 11 marca 2004r. postanowiono, że w okresie do dnia 31 grudnia 2005r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c) i lit. e) ustawy o VAT, obowiązującej do dnia 30.04.2004r. , udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, czyli przed upływem 14 dni od ogłoszenia ustawy w Dzienniku Ustaw, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Przepis ten stosuje się, pod warunkiem że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004r.

Analiza rejestru prowadzonego przez tutejszy organ wykazała, że Spółka nie zarejestrowała żadnej umowy w zakresie udzielenia licencji lub sublicencji. Zatem powołany przepis nie może mieć zastosowania w sytuacjach przedstawionych przez Spółkę.

Reasumując powyższe, w świetle powołanej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, Spółki Jawnej nie można uznać za twórcę. W konsekwencji zatem bez względu na przedmiot wykonywanych przez Spółkę usług tj. sprzedaż prawa autorskiego, przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich – czynności te będą opodatkowane stawką 22 %, bez względu na to czy utwór (w rozumieniu ustawy o prawie autorskim), którego dotyczy przedmiotowe prawo powstał w wykonaniu usługi objętej grupowaniem PKWiU 92, czy w wyniku realizacji jakiejkolwiek innej usługi. Analogiczne zasady dotyczą obrotu prawami autorskimi.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie i stan prawny obowiązujący w dniu jej datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj