Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bemowo
US-31/PWI/443-407/AW
z 15 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-31/PWI/443-407/AW
Data
2004.09.15



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bemowo


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
nabycie wewnątrzwspólnotowe
nowy środek transportowy


Pytanie podatnika
W jaki sposób podatnik winien dokonać rozliczenia podatku od wewnatrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu?


Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. 54, poz. 535 )poprzez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt. 4 rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy , nabywcę towarów lub na ich rzecz . Dotyczy to również nabycia nowych środków transportu. Przepisy art. 2 pkt. 10 w/w ustawy zawierają szczegółowe warunki kwalifikowania środków transportu do nowych środków transportu. Jedną z kategorii środków transportu przeznaczonych do transportu osób lub towarów są statki powietrzne o maksymalnej masie startowej większej niż 1550 kilogramów, jeżeli były używane nie dłużej niż 40 godzin roboczych lub od momentu ich dopuszczenia do użytku nie upłynęło więcej niż 3 miesiące. Podmiotem zobowiązanym do odprowadzenia podatku VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu w innym kraju Wspólnoty jest zawsze nabywca, niezależnie od jego statusu podatkowego. Nie jest przy tym istotne czy nabywcą jest podatnik podatku od towarów i usług rozliczający ten podatek na zasadach ogólnych czy zwykły konsument.

W przypadku wewnątrzwspółnotowego nabycia nowych środków transportu obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania tych towarów , nie później jednak niż z chwilą wystawienia faktury przez podatnika podatku od wartości dodanej.

W sytuacji gdy nabywcami nowych środków transportu są podatnicy , o których mowa w art. 15 ustawy o VAT , zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru jakim jest nowy środek transportu rozliczany jest w ramach składanych przez w/w podmiot deklaracji VAT –7 we właściwym okresie rozliczeniowym zgodnie z art. 99 ust. 1 w/w ustawy. W deklaracji podatkowej za właściwy okres rozliczeniowy podatnik wykazuje podatek należny z tytułu nabycia towaru oraz w tej samej wysokości podatek naliczony obniżający podatek należny.

W myśl przepisów art. 103 ust. 4 w zw. z art. 3 ustawy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia nowych środków transportu ,lub innych środków transportu od których podatek jest rozliczany zgodnie z art. 99 ust. 1 –3 lub 8 jeżeli środek transportu ma być przez nabywcę zarejestrowany na terytorium kraju lub jeżeli ten środek nie podlega rejestracji ale będzie użytkowany na terytorium kraju podatnicy są zobowiązani bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczenia i wpłacenia w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego na rachunek właściwego urzędu skarbowego . Wpłacony do urzędu skarbowego uprzednio podatek z tytułu wewnątrzspólnotowego nabycia tych środków transportu podatnik pomniejsza wykazany w deklaracji podatek należny.

Zgodnie z art. 103 ust. 5 i 6 w/w ustawy podatnik jest także obowiązany do przedłożenia naczelnikowi urzędu skarbowego na ustalonym formularzu VAT –23 informację o nabytym środku transportu wraz z załączoną kopią faktury potwierdzającą nabycie środka transportu. Informacja wraz z kopią faktury oraz dowodem zapłaty stanowią dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wydania zaświadczenia potwierdzającego uiszczenie podatku z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia nowego środka transportu niezbędnego do dokonania rejestracji danego środka transportu we właściwym urzędzie.

Ponadto informuje się , iż w myśl art. 100 ustawy o VAT , o których mowa w art. 15 podatnicy dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zarejestrowani jako podatnicy VAT – UE, są zobowiązani składać w urzędzie skarbowym kwartalną informację podsumowującą o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale , w którym powstał obowiązek z tytułu w/w nabycia .



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj