Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
DV-II-443-46/04
z 28 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DV-II-443-46/04
Data
2004.07.28



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
miejsce świadczenia
przerób uszlachetniający
stawki podatku


Pytanie podatnika
Dotyczą stawek podatkowych jakimi winne być opodatkowane świadczone usługi w zakresie przygotowania dokumentacjicelnej, spedycyjnej oraz innej dokumentacji dotyczącej obrotu towarowego poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej jak również dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych oraz dla podmiotów które wykonują usługi na majątku ruchomym (tzw. usługi przerobu uszlachetniającego).


Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy odpowiadając na pytania Agencji Celnej „...” zawarte w piśmie z dnia 28 maja 2004 r. w zakresie podatku od towarów i usług – działając zgodnie z przepisami art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie wyjaśnia.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie przedstawia się następująco:

Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na przygotowywaniu dokumentacji celnej, spedycyjnej oraz innej dokumentacji dotyczącej obrotu towarowego poza obszar celny Wspólnoty Europejskiej jak również dostaw i nabyć wewnątrzwspólnotowych oraz dla podmiotów które wykonują usługi na majątku ruchomym (tzw. usługi przerobu uszlachetniającego).

Wątpliwości Spółki dotyczą stawek podatkowych jakimi winne być opodatkowane świadczone usługi w zakresie przygotowania dokumentacji, o których mowa wyżej. W uzupełnieniu przedmiotowego pisma Jednostka podała, że wszystkie czynności, o których mowa wykonywane przed dniem 1 maja 2004r. były zaklasyfikowane wg symbolu PKW i U 63.40.20 – jako usługi związane z eksportem towarów.

Odnosząc się do stanu faktycznego przedstawionego w piśmie, wyjaśniam co następuje.

Na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1, 2 i 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Eksportem towarów zgodnie z art. 2 pkt 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) ustawy jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 4 tej ustawy, jeżeli wywóz dokonywany jest :

  1. przez dostawcę lub w jego imieniu, lub
  2. przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.

Natomiast przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów , o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5 cyt. ustawy rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 tej ustawy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2 - 8 art. 13 w/w ustawy – stosownie do art. 13 ust. 1 powołanej ustawy.

W przypadku świadczenia przez podatnika usług mają zastosownie zasady opodatkowania właściwe dla miejsca ich świadczenia – stosownie do art. 27 i 28 w/w ustawy o VAT.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 27 ust. 1 w/w ustawy, w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce , gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności ; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust.2-6 tego przepisu i art. 28 cyt. ustawy.

Na podstawie art. 41 ust. 1 w/w ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2 - 12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1 tej ustawy.

Powołany wyżej przepis art. 83 w ust. 1 pkt 19 w/w ustawy stanowi, że stawkę podatku w wysokości 0 % stosuje się do usług polegających na wykonaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawiania dokumentów spedytorskich, konosamentów i załatwianiu formalności celnych.

Z treści powyższej regulacji wynika, że stawka podatku w wysokości 0 % ma zastosowanie wyłącznie do usług polegających na wykonaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów.

Zatem w odniesieniu do usług świadczonych w zakresie przygotowania dokumentacji przy dostawie wewnątrzwspólnotowej i związanej z usługami na majątku ruchomym brak jest podstaw do zastosowania 0%-wej stawki podatku VAT.

Wobec powyższego usługi, o których mowa podlegają opodatkowaniu stawką właściwą dla miejsca ich świadczenia – stosownie do art. 27 w/w ustawy.

Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że Minister Finansów w piśmie z dnia 24 czerwca 2004r. Nr PP3-812-458/2004/AK/1786 – wydanym w trybie art. 14 § 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 z późn. zm.) w celu zapewnienia jednolitego stosowania przepisów prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli wyjaśnił, że ,,Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegały czynności wymienione w art.2 tej ustawy i dla tych czynności określone zostały właściwe stawki podatku. Wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obwiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytuły wykonanej czynności. Zatem w przypadku czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przez podatników przed dniem 1 maja 2004r., dla których obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004r. – czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawek obowiązujących dla tych czynności w momencie ich wykonania tj. przed dniem 1 maja 2004r.’’

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny zawarty w piśmie zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu udzielania odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj