Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto
DF-3-415-41-04
z 25 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
DF-3-415-41-04
Data
2004.10.25



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Stare Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
rehabilitacja niepełnosprawnych
samochód
własność rzeczy
wydatek


Pytanie podatnika
Czy można odliczyć wydatki związane z dojazdami na zabiegi rehabilitacyjne wykorzystując do tego celu samochód użyczony?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Stare Miasto, działając na podstawie art. 14 a Ordynacji podatkowej (Dz. U. z 1997 r. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 17.07.2004 r. dot. odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne (data wpływu do Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze 21.07.2004 r.) uprzejmie informuje:

Zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo - rehabilitacyjne w wysokości nieprzekraczającej 2.280 zł.
W myśl art. 155 ustawy z dnia 23.04.1964 r. Dz. U. Nr 16 poz. 93 ze zm. Kodeks Cywilny umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególnystanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły. Jeżeli przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy oznaczone tylko co do gatunku, do przeniesienia własności potrzebne jest przeniesienie posiadania rzeczy. To samo dotyczy wydatku, gdy przedmiotem umowy zobowiązującej do przeniesienia własności są rzeczy przyszłe.
Artykuł 710 powołanej ustawy Kodeks cywilny stanowi, że przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez cały czas oznaczony lub nieoznaczony, na bezpłatne używanie oddanej w tym celu rzeczy.

Przedstawiony w piśmie stan faktyczny wskazuje, że dojeżdża Pan na zabiegi rehabilitacyjne samochodem osobowym będącym własnością córki z zamiarem sporządzenia umowy użyczenia tegoż samochodu, celem skorzystania z omawianej ulgi.
Umowa użyczenia jak wskazuje treść cytowanego art. 710 Kodeksu cywilnego nie stanowi przeniesienia własności użycznej rzeczy, a jedynie zezwolenie na jej używanie, stąd nie znajduje uzasadnienia zastosowanie przepisów art. 26 ust. 7 pkt 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj