Interpretacja Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego
US.PPM/443-201/IK-C/04
z 26 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PPM/443-201/IK-C/04
Data
2005.01.26



Autor
Warmińsko-Mazurski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
fakturowanie
podatek od towarów i usług
powierzenie materiału
usługi na majątku rzeczowym


Pytanie podatnika
- dotyczy opodatkowania usług na ruchomym majątku rzeczowym.


Odpowiadając na zapytanie Spółki z dnia 28.12.2004 r. (data wpływu do tutejszego Urzędu 29.12.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w trybie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926, z późn. zm. - w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r.), w przedmiocie opodatkowania usług na ruchomym majątku rzeczowym, Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Skarbowego w Olsztynie uprzejmie wyjaśnia:

Z pisma wynika, że Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Od dnia 01.05.2004 r. jest zarejestrowana dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Na zlecenie firmy duńskiej posługującej się numerem VAT UE wykonuje usługę szycia tzw. "przystawek namiotowych do samochodów", z surowca powierzonego. Surowiec do szycia "przystawek" jest dostarczany przez zleceniodawcę. Jedynie tkaninę do zasłonek na okienka kontrahent duński zamawia u drugiego kontrahenta duńskiego, który z kolei kupuje tę tkaninę na terytorium Polski. Zamówiona tkanina na uszycie zasłonek stanowi nieduży procent całości dostarczonego surowca przez duńskiego kontrahenta VAT UE. Spółka po wykonaniu opisanej usługi, w terminie nie później niż 30 dni, dokonuje powrotnego wywozu do Danii uszytych przystawek.

Zdaniem Spółki wymieniona czynność nie stanowi wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów, ponieważ przerobienie otrzymanego z kraju Współnoty materiału, a następnie jego powrotne wywiezienie jest klasyfikowane do czynności z rodzaju usług, a nie do kategorii wyrobów. Spółka traktuje te usługę jako usługę na ruchomym majątku rzeczowym, o której mowa w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Spółka uważa, iż w związku z tym, że usługa szycia świadczona jest na rzecz kontrahenta duńskiego, który podał numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Danii, a towar jest wywożony z Polski w ciągu 30 dni od wykonania usługi, usługa powinna być uznana za świadczoną w Danii i tam podlegać opodatkowaniu. Według Spółki, wystawia kontrahentowi duńskiemu fakturę, w której zamiast danych dotyczących stawki i kwoty podatku oraz kwoty należności wraz z podatkiem zawiera adnotację, iż "podatek rozlicza nabywca".

Spółka prosi o udzielenie odpowiedzi, czy postępuje prawidłowo.

Na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8. Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przez odpłatną dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z kolei zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, przez odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Z przepisu art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług wynika, że w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym, miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

Przepis art. 28 ust. 7 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. stanowi, że w przypadku m. in. usług na ruchomym majątku rzeczowym, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane. Ponadto, przepis art. 28 ust. 8 stanowi, że w przypadku, gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju.

Mając powyższe na uwadze tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, iż zajęte stanowisko Spółki jest prawidłowe pod warunkiem, że zostaną spełnione wszystkie warunki wymienione w art. 28 ust. 7 i 8 ustawy z dnia 11 marca 2004r.

Spółka ma obowiązek zgodnie z unormowaniem zawartym w art. 109 ust. 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, prowadzić ewidencję otrzymywanych towarów, zawierającą w szczególności datę ich otrzymania, dane pozwalające na identyfikacje towarów oraz datę wydania towarów po wykonaniu usługi przez Spółkę.

Usługi na ruchomym majątku rzeczowym dokumentowane są fakturą wystawioną zgodnie z § 30 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj