Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Białymstoku
PBI-3/415/89/JS/05
z 18 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PBI-3/415/89/JS/05
Data
2005.01.18



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Białymstoku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
dowód księgowy


Pytanie podatnika
"Jak należy udokumentować w księdze podatkowej transakcję polegającą na wypłacie kontrahentom /nabywcom/ premii pieniężnej ,której wysokość uzależniona jest od wysokości obrotów ?"


Działając na podstawie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r-Ordynacja podatkowa( DzU Nr 137,poz.926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu skarbowego w Białymstoku ,uprzeejmie informuje :

Pismem z dnia 31.12.2004 r zwróciła się pani z prośbą o udzielnie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego,przedstawiając nastepujący stan faktyczny :W celu zwiększenia sprzedaży wypłaca Pani kontrahentom handlowym premie pieniężne uzależnione od wielkości obrotów,zgodnie z wcześniejszą umową.Wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodu .Jak należy udokumentować taką transakcję przy ujmowaniu jej w podatkowej księdze przychodów i rozchodów ?Pani zdaniem właściwą formą udokumentowania tego rodzaju wydatków jest nota księgowa .

Mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę oraz obowiązujący stan prawny,przedstawia się następującą informację :Zasady dokumentowania dokonywanych operacji gospodarczych zostały w sposób szczegółowy określone w par.12 i 13 oraz 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r w sprawie prowadzenia podatkowej ksiegi przychodów i rozchodów .Stosownie do par.12 ust.3 pkt.1 wzmiankowanego rozporządzenia podstawowymi dowodami księgowymi są faktury VAT,faktury VAT RR ,faktury VAT KOMIS,faktury VAT MP,dokumenty celne,rachunki oraz faktury korygujące i noty korygujące.W świetle par.12 ust.3 pkt.2 i par.13 pkt.2 dowodami księgowymi mogą być również noty księgowe ,stwierdzające fakt dokonania operacji gospodarczej zgodnie z jej rzeczywistym przebiegiem i zawierające co najmniej :a/ wiarygodne określenie wystawcy dokumentu lub wskazanie stron ( nazwę i adresy ) uczestniczących w operacji , z tym że jeżeli data operacji odpowiada dacie wystawienia dowodu wystarczy podanie jednej daty,c/przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość oraz ilościowe określenie ,jeżeli przedmiot operacji jest wymieniony w jednostkach naturalnych d/ podpisy osób uprawnionych do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych oraz oznaczone numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie .W przedstawionej sytuacji ,gdy wypłacana premia pieniężna stanowi koszt uzyskania przychodu,dowodem księgowym,będącym podstawą jej ujęcia w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jest nota księgowa .

Wobec powyższego stanowisko podatnika jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj