Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0800/04
z 10 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0800/04
Data
2004.12.10



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
ewidencja środków trwałych
środek trwały


Pytanie podatnika
Od kiedy podatnik może amortyzować wykończony budynek ?


Stan faktyczny:

Będący stowarzyszeniem podatnik w 2000r. zakupił od urzędu miasta budynek z przeznaczeniem na cele prowadzonej działalności gospodarczej - pod wynajem. W latach 2000 - 2002 środki finansowe przeznaczył na adaptację i modernizację tego obiektu, dokonując z tytułu wykonanych prac zapisu na koncie 081 - inwestycje rozpoczęte.

Przy czym, podatnik pomieszczenia w przedmiotowym budynku wynajmował w okresach: I-II 2002r. - jednej firmie, III - IV 2002r. - czterem firmom, V - XII 2002r. - dziewięciu firmom.

Z dniem 1.01.2003r. przekazał budynek w całości do użytkowania.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 16a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własności lub współwłasności podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością - o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Kompletność i zdatność do użytku nie w pełni wykończonego środka jest jednym z warunków do uznania składnika majątkowego (budynku) za środek trwały. Wydatki poniesione przed oddaniem środka do używania - bez względu na charakter prac czy remontowych, czy umorzeniowych - zwiększają wartość początkową tego składnika majątkowego (środka trwałego), która stanowi

podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych.

W myśl art. 16d ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. składnik majątku wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 9 ust. 1, najpóźniej w miesiącu przekazania ich używania. Odpisów amortyzacyjnych na podstawie art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r, dokonuje się począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Biorąc pod uwagę powyższe, do ujmowania w koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wprowadzonego w dniu 1.01.2003r. do ewidencji kompletnego, w pełni zdatnego do użytku środka trwałego (budynku) podatnik nabywa prawo od lutego 2003r., aż do końca tego miesiąca, w którym suma tych odpisów amortyzacyjnych zostanie zrównana z wartością początkową budynku, albo też do końca miesiąca, w którym zostaną one postawione w stan likwidacji lub zbyte.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj