Interpretacja Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu
WP-443-44A/04
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
WP-443-44A/04
Data
2004.09.13



Autor
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
dom letniskowy


Pytanie podatnika
W zakresie określenia stawki podatkowej w podatku VAT na domek letniskowy drewniany.


W dniu 12 lipca 2004 roku wpłynęło do tut. Urzędu Skarbowego zapytanie Pani ... prowadzącej zakład Stolarski z siedzibą w ... w zakresie udzielenia odpowiedzi w sprawie: określenia stawki podatkowej w podatku VAT na domek letniskowy drewniany.

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 z późn. zm.) w odpowiedzi na zadane pytanie wyjaśnia co następuje:

W okresie do 31.12.2007r. stawkę podatku VAT w wysokości 7% stosuje się w odniesieniu do dostawy obiektu budownictwa mieszkaniowego lub ich części z wyjatkiem lokali użytkowych. Powyższe wynika z art. 146 ust.1 pkt 2 lit.b ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i uslug (Dz. U. Nr 54, poz. 535). W myśl art.2 ust.12 w/w ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się „budynki mieszkalnerodzinne stalego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - Budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania- wylącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych,klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jak wynika z powyższego podstawowym kryterium w oparciu o które identyfikujemy obiekt budownictwa mieszkaniowego jest klasyfikacja metodyczna obiektów budowlanych PKOB wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30.12.1999r. (Dz. U. Nr 112, poz. 1316 z późn.zm.). Budynki letniskowe w przypadku, gdy są trwale związane z gruntem klasyfikowane są w grupowaniu PKOB 121 - bydynki zakwaterowania turystycznego. Na podstawie tak ustalonego stanu faktycznego stwierdzić należy, iż budynki letniskowe, rekreacyjne, dzialkowe nie mieszczą się w pojęciu budownictwa mieszkaniowego, zatem dostawa tych obiektów podlega opodatkowaniu stawką VAT 22%.

Naczelnik Urzędu Skarbowego zauważa, że podatnik w świetle obowiązujących przepisów jest obowiązany dokonywać prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym definiowaniem czynności ( również w zakresie klasyfikacji).

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj