Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PP1-443-78/04
z 27 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP1-443-78/04
Data
2004.08.27



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Rejestracja. Deklaracje i informacje podsumowujące. Zapłata podatku


Słowa kluczowe
utrata prawa do zwolnienia
zgłoszenie rejestracyjne
zwolnienia podmiotowe


Pytanie podatnika
Czy chcąc korzystać ze zwolnienia podmiotowego w podatku VAT istnieje obowiązek złożenia VAT-R i uiszczenia opłaty rejestracyjnej.


Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) odpowiadając na pismo z dnia 20 lipca 2004 r. (data wpływu do Urzędu 27 lipca 2004r.), Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy informuje.

Stan faktyczny zawarty w złożonym piśmie.

Spółka prowadzi działalność w zakresie usług medycznych (niematerialnych), planuje prowadzić działalność w zakresie wynajmu pomieszczeń wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Wątpliwości Spółki dotyczą faktu, czy spółka, chcąc korzystać ze zwolnienia podmiotowego na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) ma obowiązek złożenia VAT-R i uiszczenia opłaty rejestracyjnej.

Stan prawny.

Zgodnie z przepisami art. 113 ust. 1 i 2 cyt. ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Do wartości sprzedaży nie wlicza się odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Jak wynika z powyższego, zwolnienie podmiotowe przysługuje z mocy prawa. Zatem podatnik zwolniony podmiotowo nie musi składać żadnych deklaracji informujących organ podatkowy o wyborze zwolnienia, a tym samym nie musi regulować opłaty rejestracyjnej. Zgodnie z art. 113 ust. 5 cyt. ustawy o VAT, w przypadku gdy wartość sprzedaży u podatników zwolnionych podmiotowo przekroczy kwotę 10.000 euro, zwolnienie traci moc w momencie przekroczenia tej kwoty. Obowiązek podatkowy powstaje z momentem przekroczenia tej kwoty, a opodatkowaniu podlega nadwyżka sprzedaży ponad tę kwotę.

Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj