Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PO/005-0001/05
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO/005-0001/05
Data
2004.12.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Wysokość podatku --> Zaliczanie nabywców do grup podatkowych


Słowa kluczowe
podatek od spadków i darowizn
potrzeby mieszkaniowe
ulga podatkowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika

W wystąpieniu sformułowano zapytanie, czy wobec przedstawionego uzasadnienia dotyczącego konieczności zmiany warunków mieszkaniowych ulga podatkowa z art. 16 będzie zachowana oraz jaki jest maksymalny, określony ustawowo okres, jaki winien być dotrzymany pomiędzy sprzedażą a zakupem lokalu.


W ocenie podatnika przedstawione przez niego okoliczności faktyczne wyczerpują przesłanki określone w art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn, czego następstwem winno być prawo do zachowania ulgi.


Stan faktyczny

Podatnik odziedziczył po zmarłym współmałżonku lokal mieszkalny (o powierzchni użytkowej nie przekraczającej 110 m2) i spełnił wszystkie warunki wyszczególnione w art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz, 1514 ze zmian.) a w odziedziczonym lokalu zamierzał zamieszkać przez pięć lat od dnia złożenia zeznania podatkowego.

W ciągu czasu, który upłynął od przejęcia spadku pogorszeniu uległ stan zdrowia podatnika oraz jego sytuacja materialna. Rozważa on więc sprzedaż odziedziczonego lokalu przed upływem lat pięciu, w celu pozyskania środków na zakup nowego, ponad dwukrotnie mniejszego mieszkania parterowego

Ocena prawna stanu faktycznego

Na wstępie wskazać należy, że przy nabyciu w drodze spadku lokalu mieszkalnego przez osobę zaliczaną do I grupy podatkowej nie wlicza się do podstawy opodatkowania jego wartości do łącznej wysokości nie przekraczającej 110 m2 powierzchni użytkowej lokalu. Do pierwszej grupy podatkowej – w myśl art.14 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 roku o podatku od spadków i darowizn (tekst. jedn.: Dz. U. z 2004 r. nr 142, poz. 1514 ze zmian.) zalicza się między innymi współmałżonka.

Podstawą prawną przedmiotowej ulgi w podatku od spadków i darowizn jest art. 16 powołanej ustawy. W niniejszym artykule zostały również szczegółowo określone warunki, jakie łącznie musi spełnić nabywca, aby ulga, o której mowa mogła być zachowana.

Jednym z nich jest zamieszkiwanie przez spadkobiercę w nabytym tytułem spadku lokalu przez okres 5 lat od dnia złożenia zeznania podatkowego - jeżeli w chwili złożenia zeznania nabywca mieszka w nabytym lokalu lub budynku (art.16 ust. 2 pkt 5 lit. "a").

Jednocześnie jednak w art. 16 ust. 7 ustawy przewidziano sytuacje, które stanowiąc odstępstwo od wymogu zamieszkiwania w podanym terminie nie powodują utraty ulgi. Wyjątkową sytuacją jest, zgodnie z treścią powołanego przepisu, m.in., cyt.: „zbycie (...) lokalu, jeżeli było ono uzasadnione koniecznością zmiany warunków mieszkaniowych, a (..) nabycie innego lokalu nastąpiło nie później niż w ciągu sześciu miesięcy od dnia zbycia”.

Podstawą uzasadniającą zbycie lokalu w świetle przytoczonego art. 16 może być więc jedynie wyjątkowa sytuacja życiowa podatnika, która powoduje konieczność zmiany warunków lub miejsca zamieszkania. Przykładowo w wyroku z dnia 07.03.2002 r. (sygn. akt I S.A./Wr 291/01) skład orzekający stwierdził, iż „konieczność” w rozumieniu art. 16 winna mieć charakter imperatywny, wskazujący na sytuację wyjątkową, gdy chodzi o kwalifikowaną, nieodzowną potrzebę takiej zmiany.

W niniejszej sprawie przedmiotem rozważań będzie przede wszystkim kwestia, czy okoliczności wymienione w piśmie podatnika wyczerpują przesłanki z art.16 ust. 7, a co za tym idzie, czy możliwe będzie utrzymanie przez niego ulgi podatkowej.

Z pisma podatnika wynika, iż rozważana sprzedaż kilkupokojowego mieszkania i zakup kawalerki o ponad dwukrotnie mniejszym metrażu podyktowana jest koniecznością obniżenia kosztów utrzymania, z uwagi na pogorszenie sytuacji materialnej podatnika (ograniczenie źródeł dochodu, konieczność wykupu kosztownych lekarstw), w stopniu, który grozi zadłużeniem lokalu. Ponadto, mieszkanie, cyt. „jest po prostu zbyt duże dla jednej osoby. Poza tym wymaga remontu, a ja nie mam pieniędzy ani siły, aby go wykonać.”

Odniesienie do powyższej argumentacji podatnika zawiera orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 26 listopada 1998 roku (sygn. akt III S.A. 1587/97, publik ONSA 2000/1/17), w którym to za przesłanki uzasadniające zbycie lokalu (jakkolwiek w warunkach art. 16 ust. 8 ustawy) sąd uznał trudne warunki materialne podatnika, w sytuacji, gdy przeznaczył on środki pieniężne na zakup lokalu o mniejszej powierzchni i z niższym czynszem, w wyniku czego nastąpiła poprawa położenia materialnego podatnika.

Argumentem natury zdrowotnej, na który powołuje się w piśmie podatnik jest fakt, iż obecnie zajmowane przez niego mieszkanie usytuowane jest na III piętrze w budynku bez windy, co w związku z pogorszeniem stanu zdrowia, cyt. „skaczące ciśnienie, migotanie przedsionków serca, problemy ze stawami – kolana” powoduje „istotne trudności w pokonywaniu pięter”, w związku z powyższym planowany zakup kawalerki mieszczącej się na parterze zniwelowałby wskazaną niedogodność.

Stan zdrowia jest okolicznością uzasadniającą konieczność zamiany warunków mieszkaniowych, jeśli w sposób oczywisty utrudnia lub uniemożliwia realizację potrzeb mieszkaniowych w lokalu nabytym w drodze spadku. Kwestię stanu zdrowia akcentował skład orzekający m.in. w wyroku z dn. 21 kwietnia 1998 r. sygn. akt III S.A. 122/97/ publik. ONSA 1999/1/30/. Zatem powyższy argument także przemawia za zachowaniem ulgi przewidzianej w art. 16 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, że okoliczności wskazane przez podatnika wyczerpują przesłanki art. 16 ust. 7 ustawy, przy czym ewentualna sprzedaż odziedziczonego lokalu mieszkalnego i nabycie nowego winny nastąpić w ciągu sześciomiesięcznego terminu licząc od daty sprzedaży do daty uzyskania tytułu prawnego potwierdzającego uprawnienia właścicielskie do innego lokalu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj