Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PP-3-077/SIP/1284/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3-077/SIP/1284/04
Data
2004.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnatrzwspólnotowym nabyciu towarów --> Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów i w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawka podatku w przypadku wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów


Słowa kluczowe
faktura VAT
opodatkowanie zaliczek
stawki podatku


Pytanie podatnika
Zakres ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawki podatku VAT od otrzymanych zaliczek na dostawę wewnątrzwspólnotową.


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje częściowej zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 3 września 2004r. Nr ZP-II/443-120/04, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 2 sierpnia 2004r. Spółka zwróciła się o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego oraz stawki podatku VAT od otrzymanych zaliczek na dostawę wewnątrzwspólnotową.

Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy pismem z dnia 3 września 2004r. Nr ZP-II/443-120/04 udzielił informacji, iż w przypadku otrzymania zaliczki przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, potwierdzającej otrzymanie całości lub części zapłaty, jeżeli spełnione zostaną łącznie warunki, o których mowa w art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy, tj. jeżeli wartość zaliczki przewyższa 50% ceny oraz jeśli Spółka przedstawi w urzędzie skarbowym zabezpieczenie majątkowe kwoty zwrotu różnicy podatku. W przeciwnym razie, samo wystawienie faktury VAT, dokumentujące otrzymanie części należności za towar nie spowoduje powstania obowiązku podatkowego. Będą miały wówczas zastosowanie ogólne reguły powstania obowiązku podatkowego, określone w art. 20 ust. 1. Ponadto Naczelnik Urzędu wskazał, iż w przypadku otrzymania zaliczek na poczet wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów Spółka ma prawo do zastosowania stawki podatku 0% dopiero po otrzymaniu wszystkich niezbędnych wyszczególnionych w art. 42 ust. 2 lub 3 cyt. ustawy dokumentów, do tego zaś czasu stosownie do art. 42 ust. 12 cyt. ustawy winna zastosować stawkę krajową w wysokości 22%.

Dyrektor Izby Skarbowej nie podziela powyższego stanowiska.

W zakresie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów moment powstania obowiązku podatkowego został określony w art. 20 ust. 3 cyt. ustawy, zgodnie z którym jeżeli przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy otrzymano całość lub część ceny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury potwierdzającej otrzymanie całości lub części ceny. Jednocześnie ustawodawca wskazał, że odpowiednio stosuje się art. 19 ust. 12 pkt 2 ustawy.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej obowiązek podatkowy powstaje przy każdej kwocie zaliczki. Moment powstania obowiązku podatkowego nie został uzależniony od spełnienia warunku, o którym mowa w art. 19 ust. 12 pkt 2. Warunek złożenia zabezpieczenia majątkowego jest konieczny do spełnienia tylko w sytuacji, gdy dostawca wystąpi do urzędu skarbowego o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, o którym mowa w art. 87 ust. 2, uwzględniając wartość otrzymanej zaliczki. Jeżeli natomiast dostawca nie wystąpi o bezpośredni zwrot, który przysługuje na rachunek bankowy w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia podatkowego, wówczas nie musi składać takiego zabezpieczenia, ma natomiast prawo do zastosowania stawki 0%, o ile dokonana w przyszłości dostawa towarów spełniać będzie warunki dla dostawy wewnątrzwspólnotowej. Oznacza to, iż Spółka dla zastosowania 0% stawki podatku dla zaliczki otrzymanej przed dokonaniem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów nie musi posiadać dokumentów, o których mowa w art. 42 ust. 2 lub 3 cyt. ustawy, dokumenty takie winna jednak posiadać po dokonaniu dostawy.

W pozostałej części Dyrektor Izby Skarbowej podziela stanowisko zawarte w interpretacji udzielonej przez Naczelnika Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj