Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy
PP-077/SIP/1173/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-077/SIP/1173/04
Data
2004.12.31



Autor
Izba Skarbowa w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Podatnicy


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
wynagrodzenie członka rady nadzorczej


Pytanie podatnika
Czy czynności wykonywane przez za wynagrodzeniem przez członków rad nadzorczych i członków zarządu mieszczą się w definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 15 tej ustawy o podatku od towarów i usług.


Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) dokonuje zmiany interpretacji zawartej w piśmie Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy z dnia 5 sierpnia 2004r. Nr PP2/443-54/04, gdyż jest ona nieprawidłowa.

Wnioskiem z dnia 1 lipca 2004r. Spółka zwróciła się o interpretację przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w zakresie ustalenia czy czynności wykonywane przez za wynagrodzeniem przez członków rad nadzorczych i członków zarządu mieszczą się w definicji działalności gospodarczej zawartej w art. 15 tej ustawy o podatku od towarów i usług

Naczelnik Trzeciego Urzędu Skarbowego w Toruniu pismem z dnia 5 sierpnia 2004r. Nr PP2/443-54/04 wskazał, iż udzielił już Spółce odpowiedzi na to pytanie w piśmie z dnia 14 czerwca 2004r. Nr PP2-443-17/04 tj. iż stosownie do art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług osoby należące do składu zarządu, pełniące swoje funkcje odpłatnie na podstawie umowy zlecenia nie wykonują samodzielnej działalności gospodarczej, nie są zatem w myśl art. 15 ust. 1 tej ustawy podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wykonywanych osobiście czynności, podatnikami pozostają zaś członkowie rad nadzorczych pełniący swoje funkcje na zasadzie powołania

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy nie podziela powyższego stanowiska.

Osoby powołane do pełnienia funkcji członków rad nadzorczych mogą wykonywać tylko czynności, do wykonywania których są umocowane na podstawie przepisów ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94 poz. 1037 ze zm.) lub statutu spółki. Członków rady nadzorczej powołuje się na rok, jeżeli umowa nie stanowi inaczej (art. 216 § 1 ksh). Uchwałą wspólników członkowie rady mogą być odwołani w każdym czasie (art. 215 i art. 216 § 2 ksh). Rada Nadzorcza sprawuje stały nadzór nad działalnością spółki we wszystkich dziedzinach jej działalności (art. 219 § 1 ksh), z zastrzeżeniem zawartym w art. 219 § 2, zgodnie z którym nie ma ona prawa wydawania zarządowi wiążących poleceń dotyczących prowadzenia spraw spółki. Ponadto Zgromadzenie Wspólników może uchwalać regulamin rady nadzorczej, określający jej organizację i sposób wykonywania czynności (art. 222 § 6 ksh).

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie zaś do art. 8 ust. 1 cyt. ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Podatnikami w świetle art. 15 ust. 1 cyt. ustawy są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Z kolei działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15, ust. 2 w/w ustawy). Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 3 pkt 3 nie uznaje się natomiast czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z dnia 26 lipca 1991r o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 2000r. Nr 14, poz. 176, ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.

Stosownie do art. 13 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 uważa się również wyszczególnione w pkt 7 przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu zarządów, rad nadzorczych, komisji lub innych organów stanowiących osób prawnych.

W opinii tut. Organu w przypadku powołania członka rady nadzorczej, powstają pomiędzy tym członkiem rady nadzorczej a Spółką prawne więzy tworzące stosunek prawny co do warunków wykonania czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności. Do tego stosunku prawnego stosuje się bowiem przepisy Kodeksu spółek handlowych, które określają kompetencje członków organów spółek, a więc warunki wykonywania zleconych czynności, czyli jest tu spełniona pierwsza przesłanka wyłączenia z opodatkowania wynikająca z art. 15 ust. 3 pkt 3) w/w ustawy. Uczestnictwo w posiedzeniach rady nadzorczej za wynagrodzeniem spełnia drugą przesłankę uzasadniającą wyłączenie. Natomiast trzecim koniecznym elementem stosunku prawnego pomiędzy powołującym a powołanym jest odpowiedzialność powołującego w zakresie zaspokojenie roszczeń w przypadku odwołania członka rady nadzorczej (art. 216 § 2 ksh) oraz w zakresie wypłacenia wynagrodzenia za posiedzenia.

Reasumując, w przedmiotowym stanie faktycznym przychody z osobiście wykonywanej działalności z tytułu powołania do rady nadzorczej (art. 13 pkt 7 u.p.d.o.f.) w świetle art. 15, ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług są wyłączone z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W stosunku do pozostałych zagadnień zawartych w zapytaniu Spółki Dyrektor Izby Skarbowej podziela stanowisko zawarte w punkcie I i III interpretacji udzielonej przez Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy.

Niniejsza odpowiedź została udzielona według stanu prawnego, obowiązującego na dzień jej udzielania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj