Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.Ia.2/410/38/2004
z 7 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.Ia.2/410/38/2004
Data
2004.10.07



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dofinansowanie wypoczynku
świadczenia na rzecz pracowników
wycieczka
wypoczynek


Pytanie podatnika
Czy dopłata do wycieczki krajowej, zorganizowanej przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie z funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników i ich rodzin, w tym dzieci i młodzieży do 18 lat, w sytuacji, gdy możliwe jest zidywidualizowanie świadczeń na poszczególnych pracowników należy uznać za przychód podlegający opodatkowaniu?


W dniu 7.09.2004 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Łańcucie wpłynęło pismo Urzędu Gminy w Ż. (znak: L.dz.UG.0117/86/04) z prośbą o udzielenie informacji o zakresie stosowania prawa podatkowego. Płatnik zwrócił się do organu podatkowego z następującym pytaniem: czy dopłata do wycieczki krajowej, zorganizowanej przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie z funduszu świadczeń socjalnych dla pracowników i ich rodzin, w tym dzieci i młodzieży do 18 lat, w sytuacji, gdy możliwe jest zidywidualizowanie świadczeń na poszczególnych pracowników należy uznać za przychód podlegający opodatkowaniu.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), informuje, iż zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Z opisanego we wniosku przez płatnika stanu faktycznego wynika, iż możliwe jest zindywidualizowanie dopłat dla poszczególnych pracowników, tak więc ww. świadczenie jest przychodem podlegającym opodatkowaniu zgodnie z cytowanym wyżej zapisem art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Powyższy zapis ustawowy ma zastosowanie również i do dopłat dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia, a wobec tej grupy uczestników wycieczki w opisanej sytuacji nie będzie miało zastosowanie zwolnienie na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zgodnie z nim wolne od podatku dochodowego są dopłaty do wypoczynku zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych, oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu - dzieci i młodzieży do lat 18:

  1. z funduszu socjalnego, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych oraz zgodnie z odrębnymi przepisami wydanymi przez właściwego ministra - niezależnie od ich wysokości,
  2. z innych źródeł - do wysokości nieprzekraczającej w roku kwoty 760 zł.

Ustawodawca w ww. przepisach wskazał, iż o dofinansowaniu zwolnionym od podatku można mówić wtedy, gdy dziecko przebywać będzie na wypoczynku, który przybierze formę wczasów, kolonii, obozów lub zimowisk. W myśl definicji zawartej w „Słowniku języka polskiego” PWN, Warszawa 1983, wypoczynek to: pozbywanie się zmęczenia, nabieranie sił zrobiwszy przerwę w pracy. Z powołanej wyżej definicji wynika zatem, że istota wypoczynku różni się od celów, które są realizowane w przypadku zorganizowania wycieczki. Według definicji słownikowej zawartej w ww. słowniku wycieczka to wędrówka piesza, wyjazd, podróż, wyprawa w celach krajoznawczych, turystycznych, o ile wczasy, kolonia, obóz czy zimowisko mają za swój podstawowy cel nabranie nowych sił przez osoby, które korzystają z wypoczynku, o tyle wycieczka za swój podstawowy cel ma zapewnienie wrażeń emocjonalnych wycieczkowiczom. Przyjmując, że wycieczkę można uznać również za formę wypoczynku, to jednak nie została ona wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt 78 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w przypadku dofinansowania z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wycieczki dzieci i młodzieży do lat 18 brak jest podstaw do zastosowania zwolnienia od podatku, ponieważ ta forma nie została wymieniona w art. 21 ust. 1 pkt 78 ww. ustawy, a formy wypoczynku zorganizowanego w tym punkcie to katalog zamknięty i nie ma tam wyszczególnionej wycieczki.

Reasumując: Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie podziela stanowisko w sprawie jakie przyjął płatnik we wniosku, iż dopłata do wycieczki krajowej zorganizowanej przez podmiot prowadzący działalność w tym zakresie zarówno dla pracowników, jak i dla dzieci i młodzieży do 18 lat podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Informacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej sporządzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj