Interpretacja Lubelskiego Urzędu Skarbowego
PP-2-443/143/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-2-443/143/04
Data
2004.12.31



Autor
Lubelski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
klasyfikacje
kontrahent zagraniczny
metale szlachetne
przeróbki


Pytanie podatnika
Stan faktyczny:
Nasza S. A. wysyła do kontrahentów zagranicznych z krajów UE zużyte katalizatory w postaci popiołów i złomu siatek katalitycznych w celu rafinacji, tj. odzysku metali szlachetnych. Proces ten trwa 5- 6 tygodni. Możliwe są następujące scenariusze postępowania z odzyskanymi metalami szlachetnymi:
1. przerabiane są one na nowy katalizator, który wraca do Polski - do Zakładów,
2. Zakłady dokupują pewne ilości metali szlachetnych jako uzupełnienie odzyskanych metali szlachetnych i przerabiane są one łącznie na nowy katalizator,
3. nie wracają do Polski lecz w wybranym przez Zakłady momencie (zależnie od kształtowania się cen na Giełdzie Londyńskiej) sprzedawane są kontrahentowi, który je odzyskał - w momencie wysyłki wiadomo, że zostaną sprzedane i komu.
Pytanie:
Na podstawie art. 14 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa zwracamy się z uprzejmą prośbą o zajęcie stanowiska w następującej kwestii.
Jak prawidłowo zakwalifikować i udokumentować w/w zdarzenia dla potrzeb podatku od towarów i usług?


Na podstawie art.14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) odpowiadając na zapytanie sformułowane w piśmie z dnia 09.12.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 14.12.2004 r.) uprzejmie informuję:

Z zapytania wynika, że Spółka wysyła do kontrahentów zagranicznych z krajów UE zużyte katalizatory w postaci popiołów i złomu siatek katalitycznych w celu odzysku metali szlachetnych. Możliwe są następujące scenariusze postępowania z odzyskanymi metalami szlachetnymi:

Materiały te są przerabiane na nowy katalizator, który wraca do Zakładu. Jednocześnie Spółka dokupuje pewne ilości metali w celu uzupełnienia odzyskanych, które łącznie są przerabiane na nowy katalizator.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają – zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.

Importem usług w rozumieniu ustawy o VAT jest – zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT - świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest osoba prawna, jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.
W przypadku usług na ruchomym majątku rzeczowym miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone (art. 27 ust. 2 pkt 2 lit. d ustawy o VAT).

W przypadku w/w usług, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonywane, miejscem świadczenia usług – zgodnie z art. 28 ust. 7 ustawy o VAT - jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

Jeżeli miejscem świadczenia usług będzie – zgodnie z pow. zasadami – terytorium RP przerób dokonywany przez kontrahenta z krajów UE będzie importem usług. Dokupione materiały w celu uzupełnienia odzyskanych, które łącznie są przerabiane na nowy katalizator stanowi część w/w usług przerobu.
Powyższe czynności, będące importem usług powinny być dokumentowane fakturami wewnętrznymi (wystawianymi zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT) i ewidencjonowane zgodnie z art. 109 ust. 10 ustawy o VAT.

W przypadku, gdy wysyłane zużyte katalizatory są sprzedawane kontrahentowi, który je odzyskał, a w momencie wysyłki wiadomo, że zostaną sprzedane i komu, wysyłka zużytych katalizatorów będzie wewnątrzwspólnotową dostawą towarów, jeżeli będą spełnione warunki określone w art. 13 ustawy o VAT. Obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów powstaje – zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o VAT - 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów.
W przypadku gdy przed upływem powyższego terminu, Podatnik wystawi fakturę określając szacunkowo cenę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury. (art. 20 ust. 2 ustawy o VAT).

Treść faktury korygującej, przypadki, w których jest ona wystawiana jak i zasady jej wystawiania wynikają z § 19 i § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971).

Przepis §19 ma zastosowanie w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów lub w przypadku zwrotu sprzedawcy towarów oraz zwrotu nabywcy kwot nienależnych. W przypadku podwyższenia ceny po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku, bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, fakturę korygująca wystawia się zgodnie z § 20 cyt. rozporządzenia

W przypadku wystawienia faktury korygującej z powodu podwyższenia ceny sprzedaży a więc z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży, rozlicza się ją w miesiącu wystawienia faktury korygującej. Powyższa zasadna dotyczy również faktur korygujących dotyczących dostaw wewnątrzwspółnotowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj