Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-II/443-104/04
z 9 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-II/443-104/04
Data
2004.08.09



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
tłumaczenie dokumentów
usługi tłumaczenia


Pytanie podatnika
Dot. ustalenia terminu powstania obowiązku podatkowego.


W odpowiedzi na wniosek z dnia 9 lipca 2004 r. w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa ( Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) uprzejmie informuję.

Przedmiotem działalności Spółki jest m. in. świadczenie usług niematerialnych (tłumaczeniowych).

Spółka “... jako podatnik świadczy usługi tłumaczeniowe na rzecz podatników z siedzibą w krajach Unii Europejskiej oraz podmiotów spoza terenu UE. W ramach powyższego podatnik zleca wykonywania tłumaczeń na zasadzie podwykonawstwa osobom trzecim, poza granicami kraju. Efekty wykonywanych prac-tłumaczenie tekstu jest przekazywane drogą elektroniczną na skrzynkę e-mailową kierownika danego projektu. Zdaniem podatnika podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca usługi - „...” Sp. z o.o. Faktury od dostawców usług tłumaczeniowych często spływają ze znacznym opóźnieniem, dochodzącym do kilku miesięcy. Podatnik zadaje pytanie, czy dla uproszczenia można przyjąć, że obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług od zakupu usług niematerialnych przez „...” Sp. z o.o zawsze powstaje w terminie 7 dni od daty wykonania usługi, za którą przyjmuje się datę otrzymania drogą elektroniczną plików zawierających efekt usługi tłumaczeniowej, bez względu na datę otrzymania i wystawienia faktury przez dostawcę zagranicznego?

Podatnik stoi na stanowisku, że obowiązek ten powstaje, zgodnie z zapisami ustawy, w terminie 7 dni od dnia wykonania usługi, czyli w opisanym przypadku w terminie 7 dni od dnia otrzymania poczta elektroniczną plików zawierających przetłumaczony tekst, zgodnie z zawartą uprzednio umową lub w dacie wystawienia faktury przez dostawcę, jeżeli istnieje wymóg potwierdzenia wykonania usługi fakturą. Ponadto podatnik przedstawia specyfikę prowadzonej przez Spółkę działalności, która powoduje, że w ciągu miesiąca Spółka otrzymuje bardzo dużą ilość plików i ustalanie, czy dostawca wystawił fakturę w terminie nie przekraczającym 7 dni od daty wykonania usługi, aby ewentualnie do wyliczenia podatku VAT przyjąć kurs waluty z innego dnia, jest bardzo uciążliwe. Dostawcy często wystawiają faktury zbiorcze, po upływie 7 dni od daty wykonania usług, często wystawione przez dostawców w terminie docierają do podatnika z dużym opóźnieniem, co uniemożliwia uwzględnienie faktu posiadania wystawionej przez dostawcę faktury w rozliczeniu podatku VAT za właściwy miesiąc. Podatnik uważa, że ciągłe korygowanie rozliczenia podatku VAT tylko, ze względu, że rozliczono podatek VAT od importu usług w oparciu o kurs waluty z dnia wyznaczonego przez datę wykonania usługi plus 7 dni, a następnie otrzymano, po sporządzeniu deklaracji VAT fakturę od dostawcy, wystawioną z datą wcześniejszą niż data przyjęta do wyliczenia podatku VAT, Zdaniem podatnika późniejsze otrzymanie faktury wystawionej przez dostawcę nie wpływa na obowiązek podatkowy i przyjęty pierwotnie sposób dokonywania rozliczeń podatkowych. Podatnik po otrzymaniu faktury nie ma już obowiązku korygowania deklaracji VAT. W praktyce podatnik przyjął, iż pliki otrzymane do 24 maja włącznie zostały zaliczone do rozliczenia podatku VAT w miesiącu maju 2004 r. (24 + 7 dni = 31 maja), tym bardziej, ze podatek należny od importu usług stanowi w całości podatek naliczony w rozliczeniu za ten sam miesiąc.

Biorąc pod uwagę przedstawiony przez podatnika stan faktyczny stwierdzono, co następuje:

Zgodnie z art. 19 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust 6, art. 20 i art.21 ust. 1. Stosownie zaś do treści ust. 4 tegoż artykułu jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż 7. dniu, licząc do dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Przepisy powyższe znajdą zastosowanie w przedmiotowej sprawie, bowiem w myśl art. 19 ust. 19 w/w ustawy przepisy art. 19 ust. 1, 4, 5, 11, 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług.

Powołane wyżej przepisy wyraźnie zatem wskazują, że obowiązek podatkowy w przedstawionej przez podatnika sytuacji powstanie z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wykonania usługi. Spółka nie może przyjąć “dla uproszczenia”, że w jej przypadku obowiązek podatkowy będzie powstawał zawsze 7. dnia od daty wykonania usługi, bez względu na datę wystawienia faktury. W przypadku zatem, gdy faktura zostanie wystawiona w ciągu 7 dni od daty wykonania usługi, obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, natomiast jeżeli faktura została wystawiona po upływie 7 dni od daty wykonania usługi – obowiązek podatkowy powstanie 7. dnia, licząc od dnia wykonania usługi.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj