Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
US.III/VAT/005/107/2004
z 20 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.III/VAT/005/107/2004
Data
2005.01.20



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
maszyny rolnicze
odliczenie podatku od towarów i usług
produkcja rolna
rezygnacja ze zwolnienia
rolnik ryczałtowy


Pytanie podatnika
Jestem zarejestrowanym podatnikiem czynnym dla potrzeb podatku VAT, ponadto prowadzę gospodarstwo rolne.
Czy w przypadku zakupu maszyny rolniczej na potrzeby gospodarstwa rolnego i zaktualizowaniu VAT-R, będę mógł ubiegać się o zwrot VAT-u z tytułu tego zakupu w rozliczeniu podatku od towarów i usług za dany miesiąc ?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 12.10.2004r. informuje:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujący samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 ww. przepisu działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okoliczność wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku VAT zwalnia się od podatku dostawę produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej, dokonywaną przez rolnika ryczałtowego oraz świadczenie usług rolniczych przez rolnika ryczałtowego. Rolnicy ryczałtowi w zakresie prowadzonej działalności rolniczej, jeżeli dostarczają produkty rolne są zwolnieni – zgodnie z art. 117 ww. ustawy - z obowiązku:

  1. wystawiania faktur, o których mowa w art. 106,
  2. prowadzenia ewidencji dostaw i nabyć towarów i usług,
  3. składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowej, o której mowa w art. 99 ust. 1,
  4. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, w której rolnik ryczałtowy zamierza zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia z VAT w zakresie prowadzonej działalności rolniczej. W takim przypadku – w myśl art. 43 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług – ma on obowiązek prowadzić ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 1 (tj. ewidencję sprzedaży za dany dzień) przez okres co najmniej 3 kolejnych miesięcy poprzedzających bezpośrednio miesiąc, w którym rezygnuje ze zwolnienia.

Rolnik ryczałtowy – zgodnie z art. 43 ust. 3 ustawy o VAT – może zrezygnować z przysługującego mu zwolnienia pod warunkiem:

  1. dokonania w poprzednim roku podatkowym dostawy produktów rolnych oraz świadczenia usług rolniczych o wartości przekraczającej 20.000,00 zł, oraz
  2. dokonania zgłoszenia rejestracyjnego, o którym mowa w art. 96 ust. 1 i 2, oraz
  3. prowadzenia ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3.

Rolnik ryczałtowy, który spełni wymienione wyżej warunki i zrezygnuje ze zwolnienia od opodatkowania podatkiem od towarów i usług staje się czynnym podatnikiem podatku VAT rozliczającym się na zasadach ogólnych. Jak wynika z pisma podatnika jest on czynnym podatnikiem VAT w związku ze świadczonymi przez niego usługami w zakresie transportu, eksportu-importu oraz kupna i sprzedaży maszyn i samochodów.

Rolnik ryczałtowy, który podejmuje decyzję o rezygnacji z przysługującego mu zwolnienia, obowiązany jest zgłosić tę zmianę urzędowi skarbowemu, składając w tym celu formularz VAT-R ze wskazaniem początkowej daty, od której rezygnuje z tego zwolnienia. Zgłoszenia należy dokonać w terminie określonym w art. 96 ust. 5 pkt 3 ustawy o VAT - tj. przed początkiem miesiąca, w którym podatnik rezygnuje ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 3 oraz w art. 113 ust. 1 - przy zachowaniu wskazanych wcześniej warunków. Ponadto przepis art. 96 ust. 12 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług stanowi, że jeżeli dane zawarte w zgłoszeniu rejestracyjnym ulegną zmianie, podatnik jest obowiązany zgłosić zmianę do naczelnika urzędu skarbowego w terminie 7 dni, licząc od dnia, w którym nastąpiła zmiana.

Spełniając powyższe warunki stanie się Pan czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, rozliczającym ten podatek na zasadach ogólnych od całej działalności, zarówno rolniczej jak i poza rolniczej ze wszystkimi tego konsekwencjami, tj. uprawnieniami i obowiązkami. Do tych uprawnień należy wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług prawo do odliczenia podatku naliczonego zawartego w otrzymanych fakturach zakupu, w zakresie w jakim nabyte towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe przepisy, jeżeli zakup maszyny rolniczej – kombajnu - na potrzeby działalności rolniczej, będzie wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych, wówczas przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zawartego w fakturze dokumentującej ten zakup.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż powyższa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku podania przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj