Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.3-443-194/04
z 19 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.3-443-194/04
Data
2004.08.19



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
usługi hotelarskie
usługi noclegowe


Pytanie podatnika
Dot. zastosowania obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług (dalej VAT) do świadczonych usług kolonijnych.


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 z późn. zm.), w odpowiedzi na pismo Kuratorium Oświaty z dnia 19.07.2004 r. wyjaśnia co następuje.

W powołanym wyżej piśmie Kuratorium Oświaty, zwróciło się do tut. organu z prośbą o ustosunkowanie się do przedstawionych pytań i stwierdzeń, dotyczących zastosowania obowiązujących przepisów w zakresie podatku od towarów i usług (dalej VAT) do świadczonych przez siebie usług kolonijnych.

Strona oświadcza, że wykonuje usługi kolonijne zaklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 55.23.11, których faktyczne świadczenie rozpoczęto dnia 28.06.2004 r. Zaliczki na poczet wykonania ww. usług lub całe należne kwoty nabywcy ww. usług wnosili jednak od dnia 03.06.2004 r., co zgodnie z art. 19 ust. 11 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, powodowało powstanie obowiązku podatkowego. Do ww. zaliczek, przedpłat i wpłat całościowych Strona stosowała obniżoną stawkę VAT 7%, gdyż - jak twierdzi - prawo takie dawało jej rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Dnia 25.06.2004 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Strona uważa, że przepisy powołanego w zdaniu poprzednim rozporządzenia zwolniły świadczone przez nią usługi kolonijne z podatku VAT.

Ponieważ między dniem powstania obowiązku podatkowego a dniem faktycznego wykonania usługi zmieniły się przepisy regulujące ich opodatkowanie podatkiem VAT wymienionych wyżej usług, Strona zwróciła się o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

1. Czy w określonym przez Stronę przypadku, przy sprzedaży usług kolonijnych powinna być zastosowana stawka VAT 7%, czy też usługa ta powinna być zwolniona z podatku VAT?

Zdaniem Strony, usługi te są zwolnione z podatku VAT, gdyż ich faktyczne wykonanie nastąpiło, gdy obowiązywało już rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

2. Czy do wystawionych, zgodnie z art. 106 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług, faktur VAT, dokumentujących otrzymane przedpłaty, należy wystawić faktury korygujące?

Zdaniem Strony, w związku z jej stanowiskiem dotyczącym pytania 1, powinna ona wystawić faktury korygujące z zastosowaniem prawidłowej stawki (zwolnienie z VAT) do wszystkich wystawionych przez siebie faktur VAT, dokumentujących sprzedaż usług kolonijnych faktycznie wykonywanych po 28.06.2004 r., na których zastosowano stawkę 7%.

Stanowisko tut. Organu:

Tut. Organ informuje, że od dnia 01.05.2004 r., usługi sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU wyłącznie 55.2 jako usługi świadczone przez obiekty noclegowe turystyki oraz inne miejsca krótkotrwałego zakwaterowania z wyłączeniem usług zakwaterowania w bursach, internatach i domach studenckich - PKWiU ex 55.23.15, a więc również usługi kolonijne grupowane jako PKWiU 55.23.11 są, zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) - dalej ustawa o VAT - i poz. 140 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, opodatkowane stawką obniżoną VAT 7%.

Natomiast w myśl z § 8 ust. 1 pkt 16 i 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 570 ze zm.), zwalnia się od podatku VAT odpowiednio usługi świadczone przez obozowiska dla dzieci (PKWiU ex 55.23.11) w zakresie, w jakim są one wykonywane w ramach odpłatnej i nieodpłatnej działalności pożytku publicznego, przez organizacje pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873 ze zm.) oraz usługi obozów, kolonii lub usługi o podobnym charakterze, organizowane przez szkoły i inne jednostki objęte ustawą o systemie oświaty, świadczone wyłącznie na rzecz dzieci i młodzieży z tych szkół i jednostek. Powołane wyżej przepisy zostały dodane przez § 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 czerwca 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 145, poz. 1541) i obowiązują od dnia 25.06.2004 r.

Stwierdzono jednak, że Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy nie spełnia, określonych w powołanej wyżej ustawie działalności pożytku publicznego i wolontariacie, przesłanek do uznania za organizację pożytku publicznego. Ponadto nie figuruje na prowadzonej przez Krajowy Rejestr Sądowy liście podmiotów spełniających kryteria do uznania jej za organizacje pożytku publicznego. W związku z powyższym do świadczonych przez nie usług kolonijnych nie ma zastosowania zwolnienie, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 16 powołanego wyżej rozporządze-nia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 1996 r., Nr 96 poz. 329), kuratorium oświaty jest jednostką organizacyjną wchodzącą w skład zespolonej administracji rządowej w województwie i nie figuruje w wykazie podmiotów objętych systemem oświaty, zawartym w art. 2 powołanej wyżej ustawy, która enumeratywnie te podmioty wymienia. W związku z powyższym do świadczonych przez Kuratorium usług kolonijnych nie ma zastosowania również zwolnienie, o którym mowa w § 8 ust. 1 pkt 17 powołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r.

Zatem właściwą stawką podatku VAT od świadczonych przez Kuratorium usług kolonijnych jest stawka w wysokości 7%, w związku z czym brak jest podstaw do korygowania wystawionych faktur.

Ponadto tut. organ informuje, że do ustalenia prawidłowej stawki podatku dla świadczonych usług bierze się pod uwagę stan prawny obowiązujący w momencie faktycznego ich wykonania. Nie ma przy tym znaczenia moment powstania obowiązku podatkowego, gdyż to właśnie wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje tylko na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj