Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-80/04/05
z 26 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-80/04/05
Data
2005.01.26



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług

Podatek akcyzowy --> Przepisy ogólne --> Przepisy wstępne --> Objaśnienie pojęć

Podatek od towarów i usług --> Podatnicy i płatnicy --> Inne grupy podatników

Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych


Słowa kluczowe
import usług
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Podatnik pyta, czy jako odbiorca usług (wykonywanych poza terytorium kraju) obowiązany jest do naliczania podatku od towarów i usług.


W związku z Pana pismem z dnia 28.12.2004r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 30.12.2004r.) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w podatku od towarów i usług – Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) i n f o r m u j e co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że świadczy Pan usługi transportowe krajowe i międzynarodowe. Większość świadczonych przez Pana usług transportowych dotyczy przewozu ładunków ponadgabarytowych, w związku z czym korzysta Pan z usług firm z innych krajów członkowskich, świadczących na Pana rzecz usługi w zakresie:
- załatwiania zezwolenia w odpowiednich urzędach danego kraju na przejazd przez ten kraj ładunku ponadgabarytowego;
- załatwiania pilotażu policji danego kraju lub pilotażu innego niż policyjny, jeżeli taki jest wymagany, na przewóz ładunku ponadgabarytowego

Rachunek wystawiony przez świadczącego usługę zawiera zarówno koszt usługi jak i prowizję firmy, która świadczy w/w usługi.

W swoim wniosku pyta Pan, czy jako odbiorca w/w usług, (wykonanych poza terytorium kraju) obowiązany jest Pan do naliczenia podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na Pana zapytanie tut. organ podatkowy wyjaśnia:

W analizowanym przypadku usługi świadczone przez firmę z kraju członkowskiego w zakresie uzyskania zezwolenia na przejazd przez ten kraj ładunku ponadgabarytowego jak również załatwienia pilotażu przy przewozie takiego ładunku, stanowić będą import usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz.535), która to ustawa, w art.2 pkt 9 definiuje pojęcie importu usług.

Importem usług, w myśl powyższego art.2 pkt 9, jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art.17, ust.1 pkt 4 ustawy. Przepisu art.17 ust.1, pkt 4 ustawy o VAT nie stosuje się jednak w przypadku usług, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju (Polski), z wyłączeniem przypadków określonych w art.27 ust.3 oraz at.28 ust.3, 4, 6 i 7, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca.

Przez import usług rozumie się zatem usługi spełniające łącznie następujące warunki:
1. usługodawcą musi być podatnik mający siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium Polski, niezależnie od tego czy na terenie Wspólnoty, czy też poza jej terytorium;
2. usługobiorcą jest osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej oraz osoba fizyczna mająca siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu na terytorium Polski, zobowiązana do rozliczenia się z polskim fiskusem;
3. usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku należnego z tytułu wykonanej usługi na rzecz usługobiorcy (z Polski), przy czym:
4. zawsze zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu usługi w/w usługodawcy jest usługobiorca w przypadkach określonych:
a. w art.27, ust.3 ustawy, czyli świadczenia usług niematerialnych wymienionych w art.27, ust.4, na rzecz usługobiorcy- podatnika, o którym mowa w art.15 ustawy VAT, posiadającego siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności lub stałe miejsce zamieszkania na terytorium Polski oraz
b. w przypadkach określonych w art.28 ust.3, 4, 6 i 7, przy których usługobiorcą jest podmiot zarejestrowany jako podatnik VAT UE zgodnie z art.97, czyli w Polsce, który podał świadczącemu usługę swój numer identyfikacyjny VAT UE Polski.

Import usług nie jest czynnością opodatkowaną w rozumieniu art.5 ust.1 ustawy o VAT. Z importem usług wiąże się natomiast obowiązek rozliczenia podatku przez nabywcę usługi (usługobiorcę), u którego czynność tę należy dokumentować fakturą wewnętrzną, z wykazanym na niej podatkiem należnym z tego tytułu. Podatek z tytułu importu usług podatnik, poprzez wpis faktury wewnętrznej, rejestruje w ewidencji sprzedaży w miesiącu zaistnienia obowiązku podatkowego. Podatek płacony przez importera (nabywcę usługi) jest dla niego jednocześnie podatkiem naliczonym do odliczenia, w terminie określonym w art.86, ust.10 pkt 2 i ust.11 ustawy o VAT. Operacje te winny mieć odzwierciedlenie w złożonej za dany miesiąc deklaracji dla podatku od towarów i usług, gdzie podatek należny z tytułu importu usług powinien być ujęty w ramach wykazanej przez podatnika sprzedaży, a jednocześnie w ramach podatku naliczonego do odliczenia.

W opinii tut. organu podatkowego nabywane przez Pana usługi w zakresie wymienionym w piśmie stanowią usługi pomocnicze do usług transportowych, które Pan świadczy, a co za tym idzie winny one zwiększyć wartość usługi transportowej.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony w piśmie stan faktyczny oraz aktualny stan prawny obowiązujący na dzień wydania niniejszej interpretacji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj