Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZP-I-443/165/04
z 27 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
ZP-I-443/165/04
Data
2004.09.27



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zasady wymiaru i poboru podatku z tytułu importu towarów --> Podatek z tytułu importu towarów


Słowa kluczowe
import towarów
reklamacje


Pytanie podatnika
Kiedy należy ująć otrzymaną od kontrahenta niemieckiego notę uznaniową dotyczącą reklamacji zakupionego towaru.


Naczelnik Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w odpowiedzi na wniosek z dnia 25 sierpnia 2004r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, działając zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) wyjaśnia, co następuje.

Z przedstawionego w złożonym piśmie stanu faktycznego wynika, iż PPH „...” Sp. z o.o. w marcu 2004r. zakupiło towar od kontrahenta niemieckiego. W czasie procesu produkcyjnego, który zaczął odbywać się w maju br., okazało się, że surowiec nie nadaje się do produkcji. Skierowano reklamację do firmy niemieckiej, która tę reklamację uznała i wystawiła notę uznaniową, z datą lipcową.

W związku z powyższym, Spółka zwróciła się do tut. Organu z pytaniem, kiedy ująć otrzymaną od kontrahenta notę uznaniową dotyczącą reklamacji zakupionego towaru. Zdaniem podatnika wspomniana nota jest podstawą do korygowania deklaracji VAT za miesiąc lipiec.

W odpowiedzi na przedmiotowe pismo tutejszy Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 4 pkt 3 obowiązującej w marcu 2004r. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50) przywóz towaru na polski obszar celny od kontrahenta niemieckiego mieścił się w definicji importu towarów. W związku z powyższym podatnik zapłacił należności celno-podatkowe wynikające z obowiązującego wówczas dokumentu SAD oraz miał prawo do pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony w miesiącu otrzymania dokumentu celnego lub w miesiącu następnym. Zakupiony towar po zakończonej procedurze dopuszczenia do obrotu stał się towarem krajowym. Reklamacji dokonano w maju 2004r, na potwierdzenie czego Spółka posiada notę uznaniową.

Dokumentem uprawniającym do zmniejszenia lub zwiększenia podatku VAT w przypadku importu były w stanie prawnym obowiązującym do 30 kwietnia 2004r. decyzje o których mowa w art. 11 wyżej cytowanej ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług. W myśl ww. przepisów art. 11 prawidłową wysokość podatku określa naczelnik urzędu celnego w drodze decyzji, od której służy odwołanie do dyrektora izby celnej. O wydanie takiej decyzji podatnik może wystąpić po przyjęciu zgłoszenia celnego. Powyższe kwestie są uregulowane podobnie również w stanie prawnym obowiązującym po 30 kwietnia 2004r.-art. 33 ust.2 i 3 oraz art. 34 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535).

W związku z powyższym nota uznaniowa przesłana do Spółki przez kontrahenta niemieckiego nie stanowi podstawy do dokonania korekty podatku należnego od importu, a co za tym idzie – podatku odliczonego od podatku zależnego.

Niniejsza informacja udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj