Interpretacja Urzędu Skarbowego w Żninie
PP-443/45/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/45/04
Data
2004.09.30



Autor
Urząd Skarbowy w Żninie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
dotacja
hodowla (chów) zwierząt
subwencja


Pytanie podatnika
Dot. opodatkowania podatkiem VAT dotacji na dofinansowanie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej.


W odpowiedzi na pismo z dnia 30.08.2004 r. działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Żninie wyjaśnia:

Przedstawiona przez Stronę sytuacja faktyczna jest następująca:

Podatnik prowadzi współpracę z Krajowym Centrum Hodowli Zwierząt w ramach której otrzymuje dotację na dofinansowanie postępu biologicznego w produkcji zwierzęcej. Dotacje przyznawane są na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15.04.2004r. (Dz.U. Nr 72, poz. 655). Dotacje przysługuje na krycie krowy pierwiastki nasieniem buhaja testowanego tej samej rasy.

Zdaniem Podatnika dotacji tej nie można połączyć bezpośrednio ze sprzedażą towarów ani usług w związku z czym nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z przepisami art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535) od dnia 1 maja 2004 roku obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów i świadczeniem usług Z regulacji tej wynika, że w przypadku gdy podatnik otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi.

Jak wynika z przedłożonych dokumentów Spółka jako „...” zawarła umowę ze Stacją Hodowli i Unasienniania Zwierząt w zakresie testowania buhajów. Przedmiotem tej umowy jest realizacja planowanego unasienniania krów i jałowic będących w posiadaniu Spółki nasieniem buhajów testowanych i oferowanych przez Stację.

Wartość oraz warunki jakie musi spełnić Podatnik aby otrzymać dotacje na powyższy cel zostały określone przepisami cytowanego wyżej rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 15 kwietnia 2003 roku w sprawie dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa. Przedmiotowe dotacje przyznawane są na wniosek zainteresowanego podmiotu według stawek określonych w załączniku Nr 3, powołanego wyżej rozporządzenia, po spełnieniu warunków określonych tym rozporządzeniem.

Jak wynika z przedstawionych wyżej przepisów przyznanie dofinansowania (dotacji) następuje wyłącznie na wniosek zainteresowanego i jest związane z hodowlą oraz utrzymaniem stada a nie ze sprzedażą zwierząt.

Wobec powyższego, mając na względzie uregulowania art. 29 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług należy uznać, że stanowiska Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj