Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0978/04
z 23 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0978/04
Data
2004.11.23



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
ekwiwalent pieniężny
stawki podatku
żołnierze


Pytanie podatnika
Czy w/w świadczenia wypłacane żołnierzom zawodowym w związku z ich zwolnieniem ze służby podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych czy wg 20% - stawki tj. zryczałtowanym podatkiem dochodowym?


Stan faktyczny:

Jednostka wojskowa wypłaca żołnierzom odchodzącym na emeryturę należności pieniężne: odprawę, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, przejazd raz w roku, gratyfikację urlopową. Należności te wypłacane są zgodnie z ustawą z dnia 11 września 2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2003r. Nr 179, poz. 1750).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do zapisu art. 12 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.), za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Mając powyższe na uwadze do wynagrodzeń i innych świadczeń pracowniczych zaliczają się te, które są bezpośrednio związane ze stosunkiem pracy (służbowym) i które może otrzymać tylko ten podatnik, którego z pracodawcą łączy stosunek pracy czy służbowy.

Zatem zarówno ekwiwalent za niewykorzystany urlop, przejazd raz w roku, gratyfikacja urlopowa jak i odprawa, która wg definicji słownikowej jest - jednorazowym wynagrodzeniem udzielanym pracownikowi przy opuszczaniu posady, przechodzeniu na emeryturę lub w innych okolicznościach - stanowią w myśl wyżej powołanych przepisów przychód w tym przypadku ze stosunku służbowego podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych w roku w którym zostały otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika.

Zauważa się ponadto, że stosownie do zapisu art. 30 ust. 1 pkt 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) z tytułu świadczeń pieniężnych otrzymanych, na podstawie odrębnych ustaw, przez funkcjonariuszy służb mundurowych oraz żołnierzy, w związku ze zwolnieniem tych osób ze stałej służby pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy - w wysokości 20 % należności.

Zgodnie z treścią art. 94 i 95 ustawy z dnia 11 września 2003r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 179, poz. 1750 z późn. zm.) żołnierzowi zwolnionemu z zawodowej służby wojskowej przysługuje,(...) odprawa oraz następujące należności pieniężne:

  1. przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc świadczenie pieniężne w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby;
  2. ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, w tym za dodatkowy urlop wypoczynkowy, niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby oraz za lata poprzednie, nie więcej jednak niż za trzy lata;
  3. dodatkowe uposażenie roczne za rok, w którym nastąpiło zwolnienie ze służby;
  4. zryczałtowany ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany w roku zwolnienia ze służby przejazd na koszt wojska;
  5. gratyfikacja urlopowa niewykorzystana w roku zwolnienia ze służby;
  6. zwrot kosztów jednorazowego przejazdu żołnierza i członków jego rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego do obranego przez żołnierza miejsca zamieszkania w kraju - w wysokości i na zasadach określonych jak dla żołnierzy zawodowych przeniesionych do pełnienia służby w innej miejscowości.

Mając powyższe na uwadze odprawa, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, ekwiwalent za przejazd raz w roku oraz gratyfikacja urlopowa zaliczają się do należności pieniężnych przysługujących żołnierzom zawodowym zwalnianym ze służby. Do należności tych zaliczane jest również świadczenie pieniężne przysługujące żołnierzowi przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, należnego w ostatnim dniu pełnienia służby. Zatem należności pieniężne w rozumieniu powyższych przepisów są pojęciem szerszym niż świadczenia pieniężne. Opodatkowaniu zryczałtowanym 20% podatkiem dochodowym na podstawie powołanego art. 30 ust. 4a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym podlega jedynie świadczenie pieniężne, o którym mowa w treści art. 95 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2003r. wypłacane dla żołnierzy zawodowych zwolnionych ze służby stałej.

Reasumując w myśl wyżej powołanych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należności pieniężne takie jak odprawa, ekwiwalent za niewykorzystany urlop, ekwiwalent za przejazd raz w roku, gratyfikacja urlopowa odprawy i ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop wypłacone żołnierzom zawodowym zwalnianym ze służby stanowią przychód ze stosunku służbowego podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych tj. wg skali podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj