Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nidzicy
US-PD/P/423-01/KK/04/05
z 18 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US-PD/P/423-01/KK/04/05
Data
2005.01.18



Autor
Urząd Skarbowy w Nidzicy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz
Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
koszt
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy wypłacone na podstawie układu zbiorowego Spółdzielni świadczenia urlopowe stanowią koszty uzyskania przychodów?


Stosownie do postanowień art. 14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nidzicy udziela informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego na pisemne zapytanie wniesione do tut. organu w dniu 22.12.2004 r., uzupełnione pismem z dnia 31.12.2004 r. Składając zapytanie podatnik oprócz wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego obowiązany jest na podstawie art. 14a § 2 cytowanej ustawy do przedstawienia własnego stanowiska w sprawie.

W złożonym zapytaniu Podatnik zwraca się o udzielenie informacji czy wypłacone na podstawie układu zbiorowego Spółdzielni świadczenia urlopowe stanowią koszty uzyskania przychodów, zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), który stanowi, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem uzyskania przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacane zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, iż Spółdzielnia zatrudnia powyżej 20 pracowników (około 80 osób) a więc zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) jest zobowiązany do tworzenia funduszu świadczeń socjalnych i zrezygnowała z tworzenia funduszu i dokonywania odpisu na ten fundusz, zawierając jednocześnie postanowienie w układzie zbiorowym o wypłatach świadczeń urlopowych dla pracowników. Zdaniem Spółdzielni wydatek na wypłacane świadczenia urlopowe dla pracowników na podstawie układu zbiorowego nie stanowi kosztów uzyskania przychodów w myśl art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Udzielając odpowiedzi na zapytanie, w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz prawny obowiązujący w 2004 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nidzicy podziela stanowisko Strony zawarte w zapytaniu, iż wypłacane na podstawie układu zbiorowego świadczenia urlopowe nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.
W myśl art. 16 ust. 1 pkt 45 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. dz. U. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków pracodawcy na działalność socjalną, o której mowa w przepisach o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych; kosztem przychodów są jednak świadczenia urlopowe wypłacone zgodnie z przepisami o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.), świadczenia urlopowe mogą wypłacać tylko pracodawcy spoza sfery budżetowej zatrudniający według stanu na dzień 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, jeżeli nie utworzyli oni Funduszu.

Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych regulujące zasady wypłaty świadczenia urlopowego nie dotyczą więc pracodawców ustawowo twąrzących Fundusz. Ci pracodawcy (z wyjątkiem sfery budżetowej) mogą, w drodze układu zbiorowego pracy, stosownie do art. 4 w/w ustawy, dowolnie kształtować wysokość odpisu na Fundusz lub rezygnować z tworzenia Funduszu.
Z uwagi na to, że Spółdzielnia zrezygnowała z tworzenia Funduszu a podstawą prawną wypłaty świadczenia urlopowego jest układ zbiorowy Spółdzielni a nie przepisy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych powyższe wydatki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów w myśl ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (j.t. Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.).

Niniejsza interpretacja została udzielona na tle przedstawionego przez Stronę stanu faktycznego i prawnego obowiązującego w 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj