Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0825/04
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0825/04
Data
2004.11.09



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odpisy aktualizujące
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy dokonane odpisy aktualizujące wartość tej wierzytelności spółka może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodów?


Stan faktyczny:

Spółka z o.o., posiadająca wierzytelności zarachowane jako przychody należne, dokonała odpisów aktualizujących wartość tych wierzytelności. W 2003r. sąd rejonowy, na wniosek dłużnika spółki, otworzył postępowanie układowe.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z treścią art. 16 ust. 1 pkt 26a ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn.zm.) nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów aktualizujących, z tym że kosztem uzyskania przychodów są odpisy aktualizujące wartość należności, określone w ustawie o rachunkowości, od tej części należności, która była uprzednio zaliczona na podstawie art. 12 ust. 3 do przychodów należnych, a ich nieściągalność została uprawdopodobniona na podstawie ust. 2a pkt 1.

Stosownie do treści art. 16 ust. 2a pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992r. (w brzmieniu obowiązującym w 2003r.) nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną w przypadku określonym w ust. 1 pkt 26a, w szczególności jeżeli na wniosek dłużnika wszczęte zostało postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków albo postępowanie układowe w rozumieniu przepisów o postępowaniu układowym.

Jak wynika z przedstawionego stanu prawnego odpisy aktualizujące wartość nieściągalnej wierzytelności co do zasady nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Jednakże ustawodawca przewidział możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących dokonanych w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.) – od tej części należności, która uprzednio zaliczona została do podlegających opodatkowaniu przychodów należnych - o ile nieściągalność wierzytelności została uprawdopodobniona m.in. wszczęciem na wniosek dłużnika postępowania ugodowego lub układowego.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że nieściągalność wierzytelności zarachowanych przez spółkę do przychodów należnych została uprawdopodobniona poprzez otwarcie na wniosek dłużnika postępowania układowego, czyli stosownie do treści art. 16 ust. 2a pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 15 lutego 1992r. Zatem w rozpatrywanym przypadku w dacie otwarcia postępowania układowego (w 2003r.) odpisy aktualizujące mogły zostać zaliczone przez spółkę w ciężar kosztów uzyskania przychodów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj