Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.3-443-230/04
z 6 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.3-443-230/04
Data
2004.10.06



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Zwrot podatku


Słowa kluczowe
środek trwały
zwrot podatku


Pytanie podatnika
Dot. wyliczenia limitu przysługującego zwrotu podatku VAT.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie Spółki z dnia 25 sierpnia 2004 r. (wpływ do tut. organu 26 sierpnia 2004 r.) w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśniam co następuje.

Z treści zapytania wynika, że Spółka ma wątpliwości w zakresie wyliczenia limitu przysługującego jej zwrotu podatku VAT.

W zapytaniu Spółka wskazała, że część poniesionych w miesiącu lipcu 2004 r. wydatków z których podatek VAT wyniósł 14.300 zł dotyczyła zakupu form wtryskowych, które zaliczone zostały przez Podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Nabycia te wykazano w poz. 41 i 42 deklaracji VAT-7. Od pozostałych zaś zakupów na które składają się usługi w zakresie rozbudowy budynków zaliczanych do środków trwałych kwota podatku naliczonego wynosi 11.022 zł.

Odpowiadając na zapytanie Spółki wyjaśniam, że zgodnie z art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) zwrot różnicy podatku następuje na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju wskazanym w zgłoszeniu identyfikacyjnym, o którym mowa w odrębnych przepisach, w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika z zastrzeżeniem ust. 3 zgodnie z którym różnica podatku podlegająca zwrotowi w kwocie przekraczającej wartość podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów lub usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczone przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji powiększonej o 22% obrotu podatnika opodatkowanego stawkami niższymi niż określona w art. 41 ust. 1 podlega zwrotowi w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Decydujące zatem znaczenie mają przepisy ustawy o podatku dochodowym, które określają jakie składniki majątku i w jakich warunkach zaliczane są do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji. Dlatego też tut. organ podatkowy potwierdza stanowisko Spółki zawarte we wniosku z dnia 25 sierpnia 2004 r. o interpretację przepisów prawa podatkowego, iż zasada zawarta w art. 87 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług dotycząca zwrotu podatku z tytułu zakupu środków trwałych w terminie 60 dni stosowana jest również do zakupów usług związanych z rozbudową środka trwałego, a tym samym zwiększeniem jego wartości początkowej i dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Wysokość przysługującego zwrotu zależy więc od podatnika, który mając na uwadze przepisy o podatku dochodowym decyduje o zaliczeniu zakupów do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, wpływających na limit zwrotu. Jeżeli zatem zakupione przez Stronę usługi (wydatki związane z rozbudową budynków zwiększające w rezultacie wartość posiadanych już środków trwałych podlegających amortyzacji), zaliczone zostaną do nabyć towarów i usług pozostałych i wykazane w poz. 43 i 44 deklaracji VAT-7, to w sytuacji przekroczenia limitu, o którym mowa w art. 87 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, zwrot podatku przysługuje w tej części w terminie 180 dni od dnia złożenia deklaracji podatkowej.

Jeżeli natomiast zakupione usługi zostaną, zgodnie z przepisami o podatku dochodowym zaliczone do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji i wykazane w poz. 41 i 42 deklaracji VAT-7, to również w tej części Podatnikowi będzie przysługiwał zwrot podatku w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w piśmie z dnia 25 sierpnia 2004 r. oraz w oparciu o przepisy ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązujące w dniu jego datowania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj