Interpretacja Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kujawskim
PP/443-25/04
z 8 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-25/04
Data
2004.10.08



Autor
Urząd Skarbowy w Aleksandrowie Kujawskim


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące drobnych przedsiębiorstw --> Drobni przedsiębiorcy


Słowa kluczowe
usługi weterynaryjne
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Dot. sposobu ustalenia wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług.


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w związku z wnioskiem z dnia 16 sierpnia 2004r. (data wpływu do Organu – 9 września 2004r. ) skierowanym przez Pana ... o udzielenie informacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, tj. sposobu ustalenia wartości sprzedaży uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Aleksandrowie Kuj. informuje, co następuje:

Według przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wykonuje Pan usługi weterynaryjne, które do dnia 1 maja 2004r., na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), korzystały ze zwolnienia przedmiotowego od podatku VAT, w związku z czym nie był Pan zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W podaniu stwierdza się, że świadczone przez Pana usługi, po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535), są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu. Zauważył Pan również, że oprócz zwolnienia przedmiotowego z podatku od towarów jest również, w myśl art. 113 ustawy z dnia 11 marca 2004r. jw., zwolnienie podmiotowe – przysługujące podatnikowi, gdy wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000euro.

We własnym stanowisku, przedstawionym we wniosku, stwierdził Pan, że zwolnienie podmiotowe traci moc w momencie przekroczenia kwoty 10.000euro, licząc wartość sprzedaży od dnia 1 maja 2004r.

W świetle art. 113 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535), który stosuje się od dnia 1 maja 2004r., zwolnieni od tego podatku są podatnicy, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku, odpłatnej dostawy oraz odpłatnego świadczenia usług zwolnionych od podatku, a także towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Zgodnie z przepisem przejściowym - art. 168 ust. 3 cyt. wyżej ustawy - do obliczenia wartości sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 113 za rok 2003 oraz za okres od dnia 1 stycznia do 30 kwietnia 2004r. przyjmuje się wartość sprzedaży towarów w rozumieniu art. 14 ust. 1 cyt. ustawy z dnia 8 stycznia 1993r.

Oznacza to, że limit obrotów za ubiegły rok, uprawniający do zwolnienia określa się w oparciu o sumę wartości sprzedaży towarów lub świadczenia usług w rozumieniu art.2 ust.1 i 3 poprzedniej ustawy, tzn. zarówno wartości sprzedaży opodatkowanej jak i zwolnionej. Limit ten wynosi 45.700zł, co zostało określone w § 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 17 listopada 2003r. w sprawie określenia kwoty uprawniającej do zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 202, poz. 1962).

Z Pana zeznania PIT-36 o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2003, który został złożony w tut. Organie w dniu 30 kwietnia 2004r., wynika, że przekroczył Pan w poprzednim roku wartość sprzedaży uprawniającą do zwolnienia od podatku VAT w 2004r.

W związku z powyższym, w świetle przytoczonych regulacji prawnych, przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, oraz danych znanych tut. Organowi z urzędu – przedstawionych powyżej, utracił Pan prawo do zwolnienia i stał się, z mocy ustawy, podatnikiem podatku od towarów i usług z dniem 1 maja 2004r.

Z uwagi na powyższe, zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r., był Pan obowiązany przed dniem wykonania pierwszej czynności opodatkowanej złożyć organowi podatkowemu zgłoszenie rejestracyjne w podatku VAT – na druku VAT-R, opodatkowywać czynności wykonane po 1 maja 2004r. oraz składać deklaracje, począwszy od rozliczenia za maj 2004r. lub drugi kwartał 2004r. – w zależności od wybranej formy rozliczenia – miesięcznej lub kwartalnej.

Reasumując, tut. Organ uważa, iż Pana stanowisko przedstawione we wniosku, że zwolnienie podmiotowe od podatku od towarów i usług traci moc w momencie przekroczenia kwoty 10.000euro, licząc wartość sprzedaży od 1 maja 2004r. - nie jest słuszne.

Informacji niniejszej udzielono na podstawie stanu faktycznego przedstawionego w złożonym przez Wnioskodawcę piśmie, według stanu prawnego obowiązującego w dniu udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj