Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Fabryczna
PP 448-85/2004
z 26 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP 448-85/2004
Data
2004.10.26



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Fabryczna


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
opakowania zwrotne
paleta
sprzedaż
stawki podatku
towar


Pytanie podatnika
Zapytanie Strony dotyczy stosowania stawki podatku VAT przy sprzedaży euro palet -jednorazowych i nietypowych, nowych i używanych.


Tut. organ podatkowy odpowiadając na pismo Strony w sprawie stosowania stawki podatku VAT przy sprzedaży euro palet - jednorazowych i nietypowych, nowych i używanych wyjaśnia co następuje.
W powyższej sprawie mogą wystąpić dwie sytuacje:

    1. gdy palety euro są traktowane jako opakowanie zwrotne,
    2. gdy palety euro są towarem handlowym.

Odnośnie pierwszej sytuacji, to zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót rozumiany jako kwota należna z tytułu sprzedaży pomniejszona o kwotę należnego podatku, przy czym kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Tym samym w kwocie tej znajdują się wszelkie dodatkowe koszty, którymi dostawca obciąża nabywcę, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu lub ubezpieczenia. Regulacje wynikające z polskiego prawa podatkowego są zbieżne z Szóstą Dyrektywą Rady z dnia 17 maja 1977 r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku (77/388/EEC). W odniesieniu do kosztów opakowań zwrotnych, w myśl art. 11 C ust. 3 VI Dyrektywy, Państwa Członkowskie mogą:

    - wyłączyć je z podstawy opodatkowania i podjąć niezbędne kroki w celu zapewnienia, by podstawa opodatkowania została skorygowana, jeśli opakowania te nie zostaną zwrócone, lub
    - włączyć je do podstawy opodatkowania i podjąć niezbędne kroki w celu zapewnienia, by podstawa opodatkowania została skorygowana, jeśli opakowania te zostaną zwrócone.

W § 22 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. 97 poz. 971) wskazano, że jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Tym samym z podstawy opodatkowania została wyłączona wartość opakowań zwrotnych. W sytuacji, gdy opakowania zwrotne zostaną przez odbiorcę towarów zwrócone w określonych w umowach terminach, podstawa opodatkowania danej sprzedaży nie podlega korekcie. Mając jednak na uwadze regulacje wynikające z VI Dyrektywy, a dotyczące konieczności skorygowania podstawy opodatkowania w sytuacji, gdy opakowania zwrotne nie zostaną zwrócone, ustawodawca polski w § 22 ust. 2 cytowanego rozporządzenia rozstrzygnął tę kwestię. W myśl powołanego przepisu, w sytuacji gdy, opakowania zwrotne nie zostaną przez odbiorcę towarów zwrócone w terminie przewidzianym w zawartej umowie, sprzedawca towarów, który pierwotnie wyłączył z podstawy opodatkowania wartość opakowania zwrotnych, wystawia fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwróconych przez odbiorcę opakowań. Przedmiotową fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań, a w sytuacji, gdy w umowie nie określono daty zwrotu opakowań, fakturę wystawia się nie później niż 60 dnia od dnia wydania opakowania, a sprzedaż jest opodatkowana wg stawki 22%.
Zatem zgodnie z § 22 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) – jeżeli podatnik sprzedał towar w opakowaniu zwrotnym, pobierając lub określając w umowie za to opakowanie kaucję, wartości opakowania nie uwzględnia się w treści faktury dokumentującej sprzedaż. Jednakże fakturę dokumentującą kwotę należności z tytułu niezwrócenia przez odbiorcę opakowań, o których mowa powyżej, wystawia się nie później niż 7 dnia po dniu, w którym umowa przewidywała zwrot opakowań.
W ustawie i przepisach wykonawczych nie obniżono stawki podatku na opakowanie zwrotne. Oznacza to, że ich sprzedaż jest opodatkowana podatkiem VAT według stawki 22%.
Jeżeli Podatnik jest zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT i prowadzi działalność gospodarczą sprzedając towar w postaci nowych europalet -jednorazowych i nietypowych, które nie są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, podlegają opodatkowaniu wg stawki 22%, zgodnie z art. 43 ust. 13 ustawy o PTU.
Natomiast na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o PTU zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Należy zaznaczyć, że Strona jako podatnik zwolniony podmiotowo od podatku VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o PTU, jest obowiązany prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień nie później jednak niż przed rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym. W sytuacji gdy Strona zrezygnuje ze zwolnienia podmiotowego od podatku VAT, przy sprzedaży nowych europalet będzie miała zastosowanie stawka podatku 22%, natomiast europalety, jeśli spełniają definicję towaru używanego, są zwolnione od podatku VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj