Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
BI/005-0721/04
z 29 października 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BI/005-0721/04
Data
2004.10.29



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
spółki
wycofanie wkładu
zwrot wkładów


Pytanie podatnika
Czy w tej sytuacji przychody uzyskane w związku ze zwrotem wkładów korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?


Stan faktyczny:

W 2003r. podatnik nabył udziały „nowozakładanej” spółki z o.o. Koszt nabycia udziałów stanowiła wartość kapitału wniesionego przez podatnika na ich pokrycie wraz z poniesionymi kosztami założenia i rejestracji spółki.

Wskutek przyczyn obiektywnych cel gospodarczy, dla którego realizacji została powołana spółka przestał istnieć. Zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym spółka nie podjęła działalności gospodarczej. W związku z tym wspólnicy podjęli decyzję o jej rozwiązaniu.

Wkład wniesiony przez podatnika w formie pieniężnej zostanie mu zwrócony w kwocie pomniejszonej o koszty rejestracyjne (czyli niższej od wkładu wniesionego).

Ocena prawna stanu faktycznego:

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni albo wkładów w spółce - w części stanowiącej koszt nabycia (...), a jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny - do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Biorąc pod uwagę treść przytoczonego powyżej przepisu należy stwierdzić, iż przychody otrzymane m.in. z tytułu zwrotu wkładów w spółce są zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych – w części stanowiącej koszt ich nabycia (lub do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny, jeśli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny). Natomiast ewentu-alna dodatnia różnica (nadwyżka) pomiędzy przychodem uzyskanym w związku ze zwrotem wkładów w spółce a kosztem ich wcześniejszego nabycia przez udziałowca (lub wartością z dnia nabycia spadku lub darowizny) podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach przewidzianych w ustawie z dnia 26 lipca 1991r.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, iż u podatnika nie wystąpi nadwyżka przychodu uzyskanego w związku ze zwrotem wkładu w spółce z o.o. wniesionego w formie pieniężnej nad kosztami jego nabycia, a więc przychód uzyskany z tego tytułu będzie w całości podlegał zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. art. 21 ust. 1 pkt 50 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj