Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/96/2004
z 22 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/96/2004
Data
2004.11.22



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
eksport towarów
faktura VAT
moment powstania przychodów
wykonanie usługi


Pytanie podatnika
dotyczy momentu powstania przychodu


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma Z. „O.” S.A. z dnia 20.10.2004 r. (znak: EG/7121/2004, data wpływu do tut. Urzędu 22.10.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełnionego pismem z dnia 12.11.2004 r. (znak: EG/7543/2004, data wpływu do tut. Urzędu 16.11.2004 r.) oraz pismem z dnia 18.11.2004 r. (znak: EG/7621/2004, data wpływu do tut. Urzędu 19.11.2004 r.), udziela poniższych wyjaśnień:

Z przedstawionego przez jednostkę stanu faktycznego wynika, że cyt. Z. „O.” S.A. planują realizować sprzedaż swoich towarów za granicą, na Ukrainie, w ramach umowy zawierającej zarówno elementy umowy składu, jak i umowy sprzedaży. Spółka będzie przemieszczała swoje wyroby do składu celnego położonego na Ukrainie, prowadzonego przez firmę ukraińską, za dokumentem administracyjnym SAD, na podstawie faktur „pro-forma”. Natomiast dostawy ze składu celnego na rzecz kontrahenta prowadzącego skład celny, jak i dla innych kontrahentów z Ukrainy będą realizowane na bieżąco, pod określone potrzeby i będą dokumentowane fakturami VAT po sprzedaży każdej partii opuszczającej skład celny. Do momentu sprzedaży ze składu celnego towar będzie własnością spółki, a przeniesienie prawa własności na kontrahenta z Ukrainy następuje w momencie opuszczenia składu celnego. Pytanie spółki brzmi następująco: czy przychód w podatku dochodowym od osób prawnych powstanie w dacie wystawienia faktury VAT.

Ustawą z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1957), która weszła w życie 1.01.2004 r. uchylono art. 12 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który regulował kwestię określania momentu powstania przychodu należnego z tytułu eksportu. Zrezygnowano z unormowań, które w takich przypadkach nakazywały ustalać przychód w dacie wywozu przedmiotu za granicę, wynikającą z dokumentu odprawy celnej. Od dnia 1.01.2004 r. w przypadku sprzedaży na eksport należy stosować ogólne reguły ustalania przychodu, tj. takie, jakie obowiązują w stosunku do kontrahentów krajowych, czyli przepisy art. 12 ust. 3a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), który stanowi:

„Za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c i 3d, dzień wystawienia faktury (rachunku), nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym:

  1. wydano rzecz, zbyto prawo majątkowe lub
  2. wykonano usługę, w tym częściowo wykonano usługę, jeżeli jej częściowe wykonanie stanowi wynikający z umowy lub z odrębnych przepisów tytuł do zapłaty, lub
  3. otrzymano zapłatę za wykonanie świadczenia – w pozostałych przypadkach.”

Jak wynika z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego, zamiar prowadzenia przez Z. „O.” S.A. systemu sprzedaży na Ukrainie wymaga wywozu towarów za granicę i złożenia ich w składach celnych. Podstawą przemieszczenia i wywozu towarów są dokumenty SAD, wystawione w oparciu o faktury „pro-forma”. Jednakże sprzedaż wyeksportowanych towarów dokonana będzie dopiero w momencie złożenia konkretnego zamówienia przez kontrahenta zagranicznego, z czym wiąże się wydanie towarów kontrahentowi i wystawienie faktury VAT dokumentującej dokonanie transakcji sprzedaży. W przedstawionym stanie faktycznym, w dacie wywozu towarów za granicę nie następuje wykonanie świadczenia na eksport, gdyż właścicielem towarów w dalszym ciągu pozostaje podatnik polski. Wobec powyższego przychód należny z omawianego tytułu powinien zostać określony na zasadach ogólnych wskazanych w art. 12 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym datą powstania przychodu należnego powinien być dzień faktycznego wykonania świadczenia na eksport tzn. dzień wystawienia faktury, nie później jednak niż ostatni dzień miesiąca, w którym nastąpi wydanie rzeczy. Zatem stanowisko spółki w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj