Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
USI-OF-415/8/4/04
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI-OF-415/8/4/04
Data
2004.11.18



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
certyfikaty
związek z przychodem


Pytanie podatnika
Czy wydatki poniesione na uzyskanie certyfikatu ISO 9001 należy jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku, w odpowiedzi na pismo z dnia 18.10.2004 r. (data wpływu do tut. organu 18.10.2004 r.) w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia jak niżej:

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości, naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z treści przedmiotowego wniosku wynika, że P. sp. jawna w okresie od maja do lipca 2004 poniosło wydatki związane z wdrażaniem i uzyskaniem certyfikatu jakości ISO 9001:2001 w łącznej kwocie 29.930,00 zł. Ponoszone wydatki gromadzone były na koncie „Rozliczenia międzyokresowe kosztów”. Certyfikat uzyskano na okres 3 lat od miesiąca lipca 2004 r. W związku z powyższym współwłaściciel spółki jawnej J. K. zwrócił się do Naczelnika tut. Urzędu z zapytaniem czy poniesione wydatki należy zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, czy też rozliczać je przez okres 3 lat. Podatnicy stoją jednocześnie na stanowisku, że wydatki poniesione w związku z uzyskaniem i wdrożeniem certyfikatu jakości ISO 9001 należy jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 21.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 (...). Zdaniem tutejszego organu poniesione przez spółkę wydatki na wdrożenie systemu zarządzania jakością wg norm ISO i uzyskanie certyfikacji pozostają w związku z uzyskaniem przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez wątpienia zmierzają do zwiększenia przychodów ponieważ posiadanie udokumentowanego systemu zapewnienia jakości stanowi ważny element dla celów reklamy i marketingu co zwiększa konkurencyjność firmy.

Zaznaczyć należy, że wydatki związane z wdrażaniem i uzyskaniem certyfikatu jakości nie są wymienione w art. 23 tej ustawy jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodu. Zatem zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nisku wydatki poniesione przez podatnika w związku z uzyskaniem certyfikatu ISO 9001:2001 należało zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów w momencie ponoszenia tych wydatków w trakcie 2004 r. W świetle powyższego stanowisko przedstawione w złożonym wniosku, mówiące o jednorazowym zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów ww. wydatków nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach ustaw podatkowych, zatem należy uznać je za błędne.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o przedstawiony stan faktyczny i obowiązujący w dniu udzielania interpretacji stan prawny.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj