Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
US72/RPP1/443- 112/04/RW
z 19 maja 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US72/RPP1/443- 112/04/RW
Data
2004.05.19



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Przepisy ogólne --> Definicje pojęć


Słowa kluczowe
wykup przedmiotu umowy leasingu


Pytanie podatnika
Pytanie Podatnika dotyczy opodatkowania poleasingwej odprzedaży samochodów.


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej zawarła umowę leasingu finansowego, na mocy której zalicza przedmiot leasingu do własnych środków trwałych, dokonuje jego amortyzacji, po zakończeniu okresu obowiązywania umowy staje się jego właścicielem, a następnie dokonuje sprzedaży tego towaru. Spółka stoi na stanowisku, że warunki określone w przepisie art. 4 ust. 7 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz.U. z 1993 r. Nr 11 poz. 50 ze zm), zostają spełnione jeżeli sprzedawca użytkuje rzecz na podstawie umowy leasingu przez ostatnie 6 miesięcy, niezależnie od tego kiedy stał się jej właścicielem. Przepis art. 4 ust. 7 lit. b wyżej cyt. ustawy stwierdza, iż przez towary używane rozumie się towary, których okres używania przez podatnika, dokonującego ich sprzedaży wyniósł co najmniej pół roku.

Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza zatem, że z literalnego brzmienia tego przepisu wynika, iż podstawą do uznania towaru za używany jest sam fakt używania towaru przez pół roku, nie jest istotne natomiast, czy podatnik jest właścicielem. Uznanie danego towaru za używany jest istotne w kontekście art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT, zgodnie z którym sprzedaż towaru używanego jest zwolniona z podatku VAT, jeżeli w stosunku do tego towaru, przy jego nabyciu nie przysługiwało sprzedającemu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.

Stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu jest zatem prawidłowe, pod warunkiem, że przy zakupie nie przysługiwało jej prawo odliczenia podatku naliczonego. Odpowiedź została udzielona w oparciu o stan prawny obowiązujący w chwili złożenia wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj